Lucrări de reparație a drumurilor locale din or.Dondușeni pentru anul 2026
suma planificată 2,309,491.00 MDL
| Valoare | CPV | Titlu achiziției | Cantitate | Livrare |
|---|---|---|---|---|
| 2,309,491.00 MDL | 45200000-9 | Lucrări de reparație a drumurilor locale din or.Dondușeni pentru anul 2026 | 1 Bucata |
14.05.2026 - 31.12.2026 str.Independenței 49 |
În pozițiile 23 și 24, cantitatea de resurse din caiet de sarcini depășește cantitatea furnizată în estimare, dar coeficientul lipsește. În pozițiile 63 și 74, descrierea elementului indică k = 1,25, dar cantitatea de resurse din estimare este indicată fără k.
Pozițiile date de prevăd :23 TsE05B -Drum de acces spre zona de odihna
Nivelarea cu autogreder de pina la 175 CP a suprafetei terenului natural si a platformelor de terasamente, prin taierea damburilor si deplasarea in goluri a pamintului sapat in teren catg. II
100m2 12,000
24 DA12B-Drum de acces spre zona de odihna
Strat de fundatie sau reprofilare din piatra sparta, pentru drumuri, cu asternere mecanica, executat cu impanare fara innororire
m3 180,000
Ce ține de poziția 63 și 74 : 63 DB16D-Restabilirea drumului dupa montarea apeductului, st. 31 August, st. Gagarin
Imbracaminte de beton asfaltic cu agregate marunte, executata la cald, in groosime de 5,0 cm, cu asternere manuala ( nisipul bitumat se exclud si otelul patrat se exlude)) K=1.25
m2 90,000
74 DB16D-Drum de acces la statia de pompare
Imbracaminte de beton asfaltic cu agregate marunte, executata la cald, in groosime de 5,0 cm, cu asternere manuala ( nisipul bitumat se exclud si otelul patrat se exlude)) K=1.25
m2 290,000
În pozițiile 23 și 24, cantitatea de resurse din caiet de sarcini depășește cantitatea furnizată în estimare, dar coeficientul lipsește. În pozițiile 63 și 74, descrierea elementului indică k = 1,25, dar cantitatea de resurse din estimare este indicată fără coeficient. Va rugam sa verificati.
Pozițiile date de prevăd :23 TsE05B -Drum de acces spre zona de odihna
Nivelarea cu autogreder de pina la 175 CP a suprafetei terenului natural si a platformelor de terasamente, prin taierea damburilor si deplasarea in goluri a pamintului sapat in teren catg. II
100m2 12,000
24 DA12B-Drum de acces spre zona de odihna
Strat de fundatie sau reprofilare din piatra sparta, pentru drumuri, cu asternere mecanica, executat cu impanare fara innororire
m3 180,000
Ce ține de poziția 63 și 74 : 63 DB16D-Restabilirea drumului dupa montarea apeductului, st. 31 August, st. Gagarin
Imbracaminte de beton asfaltic cu agregate marunte, executata la cald, in groosime de 5,0 cm, cu asternere manuala ( nisipul bitumat se exclud si otelul patrat se exlude)) K=1.25
m2 90,000
74 DB16D-Drum de acces la statia de pompare
Imbracaminte de beton asfaltic cu agregate marunte, executata la cald, in groosime de 5,0 cm, cu asternere manuala ( nisipul bitumat se exclud si otelul patrat se exlude)) K=1.25
m2 290,000
Позиции 23 и 24 в развернутом варианте количество ресурса предоставлено с учетом коэффициента , который вами не указан. А в позиции 63 и 74 в описании позиции вами указан коэффициент , но в развернутом варианте количество ресурса ниже- рассчитан без учета коэффициента. Просим разъяснить непосредственно количество ресурсов в этих позициях
1. Cu privire la pozițiile 23 și 24
Cantitatea de resurse indicată în varianta desfășurată a fost determinată în conformitate cu normele de deviz aplicabile și include implicit coeficienții de corecție aferenți condițiilor specifice de executare a lucrărilor.
Menționăm că, potrivit regulilor de întocmire a devizelor în construcții, coeficienții pot fi integrați direct în consumurile normate de resurse, fără a fi evidențiați distinct în toate cazurile, atunci când aceștia rezultă din aplicarea metodologiei de calcul și a indicatorilor de deviz aprobați.
Prin urmare, cantitățile de resurse reflectate la pozițiile respective sunt corecte și complete, fiind calculate cu respectarea cadrului normativ în vigoare.
2. Cu privire la pozițiile 63 și 74
În descrierea pozițiilor este indicat coeficientul aplicabil, însă în varianta desfășurată cantitatea de resurse este prezentată la nivel de consum normat de bază.
Această abordare este conformă practicii de devizare, unde:
• coeficientul menționat în descriere reprezintă un factor de ajustare aplicabil valorii finale a lucrărilor (preț/valoare),
• iar consumurile de resurse pot fi prezentate separat, în formă neajustată, pentru asigurarea transparenței structurii devizului.
Tehnoredactarea devizului, de iure prevede 4 cm lucrativi.
Aplicarea coeficientului se realizează la nivelul calculului valoric, nu prin modificarea directă a cantităților de resurse din varianta desfășurată, evitând astfel dubla aplicare a acestuia.
Toate pozițiile menționate au fost calculate în conformitate cu:
• normele de deviz și metodologiile aprobate în domeniul construcțiilor;
• principiile de corectitudine, transparență și evitarea dublei aplicări a coeficienților.
În consecință, cantitățile de resurse indicate sunt justificate tehnic și economic, neexistând neconcordanțe care să afecteze legalitatea sau corectitudinea devizului.