Achiziție - Achiziționarea instrumentelor chirurgicale pentru endoscopia rigidă conform necesităților IMSP

Achiziție CENTRUL PENTRU ACHIZITII PUBLICE CENTRALIZATE IN SANATATE

Informație generală

Achiziționarea instrumentelor chirurgicale pentru endoscopia rigidă conform necesităților IMSP
3,659,803.68 MDL
desemnare câștigător
ocds-b3wdp1-MD-1775741222209

Achiziționarea instrumentelor chirurgicale pentru endoscopia rigidă conform necesităților IMSP


Licitație deschisă
cel mai mic preț
Licitiație electronică: Da
limba: Romana

publicată
09/04/2026 16:30
clarificări
01/05/2026 09:49
depunere
22/05/2026 09:49
deschidere oferte
25/05/2026 14:00
analiză
desemnare câștigător
contract

Surse de finanțare

data validării: 09/04/2026 14:38
Trezoreria de Stat

suma planificată 3,659,803.68 MDL

Detalii achiziție

Lot Valoare Pas minim CPV Titlu achiziției Cantitate Livrare Deschidere oferte Link Public
Endoscop rigid 30° 78,000.00 MDL 780.00 MDL 33100000-1 Lot nr. 1 Endoscop rigid 30° 2 Bucata 01.06.2026 - 31.12.2026
mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2
2026-05-25 14:00:00
Endoscop rigid: 30 grade 875,000.00 MDL 875.00 MDL 33100000-1 Lot nr. 2 Endoscop rigid: 30 grade 15 Bucata 01.06.2026 - 31.12.2026
mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2
2026-05-25 14:18:30
Foarfece Metzenbaun 187,500.00 MDL 187.50 MDL 33100000-1 Lot nr. 3 Foarfece Metzenbaun 15 Bucata 01.06.2026 - 31.12.2026
mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2
2026-05-25 14:37:00
Miner tip Ligasure -pentru operatii laparascopice tip Maryland 1,705,908.60 MDL 1,705.91 MDL 33100000-1 Lot nr. 4 Miner tip Ligasure -pentru operatii laparascopice tip Maryland 110 Bucata 01.06.2026 - 31.12.2026
mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2
2026-05-25 14:55:30
Set de instrumente pentru bronhoscopie rigidă 608,721.33 MDL 608.72 MDL 33100000-1 Lot nr. 5 Set de instrumente pentru bronhoscopie rigidă 2 Bucata 01.06.2026 - 31.12.2026
mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2
2026-05-25 15:14:00
33100000-1 Lot nr. 5 Set de instrumente pentru bronhoscopie rigidă 1 Bucata
33100000-1 Lot nr. 5 Set de instrumente pentru bronhoscopie rigidă 1 Bucata
33100000-1 Lot nr. 5 Set de instrumente pentru bronhoscopie rigidă 1 Bucata
33100000-1 Lot nr. 5 Set de instrumente pentru bronhoscopie rigidă 1 Bucata
33100000-1 Lot nr. 5 Set de instrumente pentru bronhoscopie rigidă 1 Bucata
33100000-1 Lot nr. 5 Set de instrumente pentru bronhoscopie rigidă 1 Bucata
Accesorii pentru video-bronhoscop flexibil 204,673.75 MDL 204.67 MDL 33100000-1 Lot nr. 6 Accesorii pentru video-bronhoscop flexibil 1 Bucata 01.06.2026 - 31.12.2026
mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2
2026-05-25 15:32:30

Documente

DenumireTip documentReferințaDescriereData publicăriiDescarcă
anunt de participare.signed.pdfbiddingDocumentsAchiziție-24/04/2026 15:45Descarca
formularele 02.03.26.xlsxbiddingDocumentsAchiziție-24/04/2026 15:45Descarca
anunt de participare.signed.pdfbiddingDocumentsAchiziție-23/04/2026 17:35Descarca
formularele 02.03.26.xlsxbiddingDocumentsAchiziție-23/04/2026 17:35Descarca
anunt de participare.signed.pdfbiddingDocumentsAchiziție-09/04/2026 16:30Descarca
formularele 02.03.26.xlsxbiddingDocumentsAchiziție-09/04/2026 16:30Descarca
ds_bunuri_servicii_omf_115_15_09_2021.docxbiddingDocumentsAchiziție-09/04/2026 16:30Descarca
duae_ro_0 (1).docbiddingDocumentsAchiziție-09/04/2026 16:30Descarca
contract nou model 02.03.26.docxbiddingDocumentsAchiziție-09/04/2026 16:30Descarca

Persoană de contact

Clarificări

Lotul nr. 3 - Foarfece Metzenbaun
pentru Achiziție
24.04.2026 12:49

Ati raspuns gresit, va rog sa raspundeti la intrebarea solicitata

Vă rugăm să confirmați dacă poziția „Foarfece Metzenbaum ” trebuie să fie instrument tăietor (lame netede, fără serații), conform definiției standard a foarfecii Metzenbaum, sau se solicită instrument de prehensiune cu SERAȚII TRANSVERSALE, caz în care denumirea tehnică ar trebui revizuită.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

24.04.2026 13:59

Bună ziua, se solicită foarfece „tip Metzenbaum sau echivalent funcțional, cu micro-serații”. „suprafețe active de tăiere prevăzute cu serații transversale fine sau echivalent funcțional”; Mulțumim pentru clarificare.

... afișează tot conținutul

LOT 5
pentru Achiziție
24.04.2026 13:43

Se cer: bronhoscoape rigide universale cu iluminare distala cu diferite dimensiuni: 6; 6.5; 7.5; 8.5; 9; 9.5; 10.
Solicitam pentru dimensiunile fixe pentru bronhoscoapele solicitate cu dimensiunile 6; 9; 9.5; 10, sa fie diversificate diametrele externe, interne si lungime (de la pana la) pentru participarea mai multor producatori. Ca exemplu: dimensiunea 6, diametrul extern 8 - 8.5 mm, diametrul intern 7.5 - 8 mm, lungime 40-43 cm.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

24.04.2026 14:31

Se acceptă adugarea marjei pentru toate dimensiunile cu +/-0,5 mm, și lungimea 40-43 mm. Mulțumim pentru clarificare.

... afișează tot conținutul

ÎNTREBARE GENERALĂ valabilă pentru întreaga achiziție/toate loturile.SOLICITARE DE CLARIFICARE ȘI REPLANIFICARE Referitor la procedurile electronice planificate pentru data de 12.05.2026
pentru Endoscop rigid 30°
16.04.2026 09:22

Pentru data de 12.05.2026 sunt planificate procedurile electronice pentru următoarele licitații:
ocds-b3wdp1-MD-1775739090007 (Mobilier medical Suplimentar 2026) – Ora deschiderii: 09:00
ocds-b3wdp1-MD-1775741222209 (Instrumente chirurgicale endoscopie) – Ora deschiderii: 14:00
ocds-b3wdp1-MD-1775729501651 (Sistem Videoendoscop) – Ora deschiderii: 15:00
Vă solicităm decalarea orarului de desfășurare a licitațiilor electronice pentru procedurile sus-menționate, din următoarele considerente:
Procedurile menționate cuprind un număr ridicat de loturi individuale (de exemplu, procedura ocds-b3wdp1-MD-1775741222209 singură conține numeroase seturi de instrumente și accesorii). Intenționăm să depunem oferte pentru un număr considerabil de loturi în cadrul tuturor acestor proceduri.
Sistemul MTender activează licitația electronică simultan pentru toate loturile unei proceduri. Având în vedere că fiecare lot are 3 runde de licitare de câte 2-3 minute, un operator care participă la multiple loturi și proceduri se află în imposibilitatea fizică de a monitoriza și de a introduce ofertele de preț în ferestrele de timp alocate.
Această planificare forțează ofertanții fie să renunțe la anumite loturi, fie să opereze sub un risc uriaș de eroare materială. Acest fapt creează un avantaj injust pentru operatorii cu resurse umane disproporționat de mari, încălcând principiul tratamentului egal și al liberei concurențe.
Îngrădirea concurenței: Această organizare logistică defavorizează operatorii economici specializați care doresc să oferteze pentru mai multe categorii de produse (mobilier și instrumentar), obligându-i să renunțe la anumite loturi din cauza incapacității de a gestiona tehnic zeci de ferestre de licitare simultane.
Suprapunerea orelor de deschidere crește riscul erorilor umane la introducerea ofertelor de preț, fapt ce poate duce la descalificări nejustificate și la prejudicierea bugetului public prin lipsa unei competiții reale în timp real.
Solicităm:
În temeiul Legii nr. 131/2015, solicităm decalarea orelor de începere a licitațiilor electronice sau replanificarea acestora în zile diferite, astfel încât să se asigure un interval de timp rezonabil care să permită participarea efectivă la fiecare lot în parte.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

23.04.2026 13:28

Bună ziua, a fost modificat termenul limită de depundere a ofertelor pentru celelalte proceduri de achiziție publice menționate.

... afișează tot conținutul

LOT 3
pentru Achiziție
17.04.2026 13:57

SE CERE: FOARFECE METZENBAUM CU MANER ERGOMETRIC CU CREMALIERA. FOARFECA ENDOSCOPICA METZENBAUM NU NECESITA CREMALIERA (SISTEM DE BLOCARE) DEOARECE ESTE CONCEPUTA SPECIAL PENTRU DESECTIA TESUTURILOR MOI, FINE SI DELICATE, NU PENTRU TAIEREA STRUCTURILOR DURE SAU PENTRU PRINDEREA/ CLAMPAREA LOR PRELUNGITA. LAMELE TREBUIE SA SE DESCHIDA/ INCHIDA CONTINUU PENTRU A SEPARA TESUTURILE, IAR O CREMALIERA BLOCHEAZA ACEST RITM. ACEASTA FOARFECA SE UTILIZEAZA PENTRU A TAIA SAU DISECA TESUTURI, NU PENTRU A LE MENTINE INCLESTATE CUM FAC PENSELE DE HEMOSTAZA SAU APUCARE CARE AU NEVOIE DE CREMALIERA. LIPSA CREMALIEREI PERMITE O DISECTIE FLUIDA SI PRECISA. RUGAM SA ACCEPTATI FOARFECE METZEMBAUM CU SAU FARA (AMBELE VARIANTE) CREMALIERA PENTRU A ASIGURA O CONCURENTA SANATOASA.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

23.04.2026 14:08

Bună ziua, prezentăm răspuns la clarificrările depuse pentru „Foarfece Metzenbaum ” . Prezentăm următoarea ajustarea a specificațiilor tehnice pentru Foarfece tip Metzenbaum
Specificație revăzută și ajustată:
Foarfece „tip Metzenbaum sau echivalent funcțional, cu micro-serații”. Diametru: 5 mm; lungime totală: 400 ± 30 mm; fălci active 14-18 mm; Curbate, cu acțiune dublă; „suprafețe active de tăiere prevăzute cu serații transversale fine sau echivalent funcțional”; vârfuri bonte, rotunjite; Tăiere/disecție precisă a țesuturilor moi; durabilitate la utilizare repetată; Mâner ergonomic cu pin conector 4mm pentru diatermocoagulare monopolară ; instrument dezasamblabil; rotație 360°; Compatibil cu trocare de 5 mm; autoclavabil (min. 134°C); reutilizabil; *Reutilizabil, material inox medical. Garanție: minim 12 luni de la livrare.
Argumentare suplimentară despre serații: „Serații transversale fine” înseamnă: modificare pentru grip tisular
• micro-zimțări orientate perpendicular pe axul lamei
• crește aderența pe țesuturi moi
• reduce alunecarea în disecție.
Se vor efectua modificări la documentația de atribuire care va fi atașa tă la procedur de achiziție. Mulțumim pentru clarificare.

... afișează tot conținutul

Lotul nr. 2 - Endoscop rigid: 30 grade
pentru Achiziție
18.04.2026 14:54

Referitor la cerințele tehnice:

Pentru cerința „lentile rigide – tip Rod Lens System cu tehnologie anti-reflexie”, vă rugăm să confirmați că aceasta se referă la principiul optic general utilizat în endoscopia rigidă modernă și nu la o denumire comercială specifică, fiind acceptate toate soluțiile bazate pe acest principiu, indiferent de terminologia utilizată de producător.
Pentru cerința „flux minim 2000 lumeni”, vă rugăm să specificați dacă această valoare se referă la sursa de lumină utilizată împreună cu endoscopul, având în vedere că endoscopul în sine nu generează flux luminos.
Pentru cerința „indicele de distorsiune geometrică ≤ 1%”, vă rugăm să indicați metoda de măsurare și documentele acceptate pentru demonstrarea conformității, precum și să confirmați dacă sunt acceptate descrieri tehnice generale privind calitatea imaginii în cazul în care acest parametru nu este explicit declarat de producător.

Vă rugăm să confirmați aceste aspecte pentru asigurarea unei evaluări obiective și nediscriminatorii.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

23.04.2026 13:49

Bună ziua, cerința vizează utilizarea unui sistem optic de tip rod lens (lentile cilindrice solide) și nu denumire comercială. Pentru asigurarea conformității produselor comunicăm că nu se va accepta sisteme optice bazate exclusiv pe:
• lentile clasice aer-spațiate fără tehnologie rod lens;
• sisteme hibride inferioare fără demonstrarea clară a performanței echivalente;
• descrieri generale fără detalii privind construcția optică.
Ofertantul va prezenta documentație tehnică oficială a producătorului din care să rezulte explicit: tipul sistemului optic (rod lens sau echivalent demonstrat ca calitate și parametri de bază); tratamentul anti-reflexie aplicat; performanțe privind transmisia luminoasă sau calitatea imaginii.
Valoarea minimă „flux minim 2000 lumeni” se referă la fluxul luminos al sursei de lumină compatibile cu endoscopul laparoscopic rigid Ø10 mm. Sistemul optic al endoscopului (fibră optică integrată și ansamblu optic tip rod lens) trebuie să asigure o transmisie luminoasă ridicată și iluminare uniformă a câmpului operator, adecvată utilizării în chirurgie laparoscopică de performanță. Pentru a asigura evaluarea obiectivă endoscopul ofertat va îndeplini cumulativ următoarele caracteristici minime:
• fibră optică integrată de înaltă densitate pentru transmisie luminoasă eficientă;
• transmisie luminoasă ridicată sau parametru echivalent demonstrat de producător;
• iluminare circumferențiară uniformă a câmpului vizual;
• compatibilitate cu sursă de lumină de înaltă intensitate cu flux luminos ≥ 2000 lumeni.
1.3 Referitor la cerința „indicele de distorsiune geometrică ≤ 1%”
Indicele de distorsiune geometrică ≤ 1% reprezintă o cerință de performanță optică necesară pentru asigurarea fidelității imaginii în chirurgia laparoscopică de precizie.
Conformitatea va fi acceptată pe baza documentației tehnice oficiale a producătorului care confirmă distorsiunea geometrică ≤ 1% sau performanță optică echivalentă, demonstrată prin corecție optică avansată și calitate fidelă a imaginii fără deformări semnificative, conform ISO 8600-5:2020 "Endoscopes — Medical endoscopes and endotherapy devices — Part 5: Determination of optical resolution and image distortion.
Nu vor fi acceptate demonstrări formale precum: „distorsiune minimă”; descrieri calitative fără valoare numerică; declarații proprii ale ofertantului fără suport tehnic.
În cazul în care producătorul nu declară explicit parametrul, ofertantul va prezenta documente tehnice alternative verificabile care demonstrează fără echivoc conformitatea cu valoarea solicitată. În lipsa acestora, oferta va fi considerată neconformă.

... afișează tot conținutul

Lotul nr. 3 - Foarfece Metzenbaun
pentru Foarfece Metzenbaun
18.04.2026 15:11

Vă rugăm să confirmați dacă poziția „Foarfece Metzenbaum ” trebuie să fie instrument tăietor (lame netede, fără serații), conform definiției standard a foarfecii Metzenbaum, sau se solicită instrument de prehensiune cu SERAȚII TRANSVERSALE, caz în care denumirea tehnică ar trebui revizuită.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

23.04.2026 13:58

Bună ziua, 1.3 Referitor la cerința „indicele de distorsiune geometrică ≤ 1%”
Indicele de distorsiune geometrică ≤ 1% reprezintă o cerință de performanță optică necesară pentru asigurarea fidelității imaginii în chirurgia laparoscopică de precizie.
Conformitatea va fi acceptată pe baza documentației tehnice oficiale a producătorului care confirmă distorsiunea geometrică ≤ 1% sau performanță optică echivalentă, demonstrată prin corecție optică avansată și calitate fidelă a imaginii fără deformări semnificative, conform ISO 8600-5:2020 "Endoscopes — Medical endoscopes and endotherapy devices — Part 5: Determination of optical resolution and image distortion.
Nu vor fi acceptate demonstrări formale precum: „distorsiune minimă”; descrieri calitative fără valoare numerică; declarații proprii ale ofertantului fără suport tehnic.
În cazul în care producătorul nu declară explicit parametrul, ofertantul va prezenta documente tehnice alternative verificabile care demonstrează fără echivoc conformitatea cu valoarea solicitată. În lipsa acestora, oferta va fi considerată neconformă.

... afișează tot conținutul

LOT 5
pentru Achiziție
23.04.2026 14:25

Se cer: bronhoscoape rigide universale cu iluminare distala cu diferite dimensiuni: 6; 6.5; 7.5; 8.5; 9; 9.5; 10.
Solicitam pentru dimensiunile fixe pentru bronhoscoapele solicitate cu dimensiunile 6; 9; 9.5; 10, sa fie diversificate diametrele externe, interne si lungime (de la pana la) pentru participarea mai multor producatori. Ca exemplu: dimensiunea 6, diametrul extern 8 - 8.5 mm, diametrul intern 7.5 - 8 mm, lungime 40-43 cm.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

24.04.2026 14:29

Seacceptă adugarea marjei pentru toate dimensiunile cu +/-0,5 mm, și lungimea 40-43 mm. Mulțumim pentru clarificare.

... afișează tot conținutul

LOT 5
pentru Achiziție
23.04.2026 14:26

Se cer: bronhoscoape rigide universale cu iluminare distala cu diferite dimensiuni: 6; 6.5; 7.5; 8.5; 9; 9.5; 10. Unele dimensiuni, cum ar fi 6, 9, 9.5 si 10 sunt "croite" sub un anumit producator. In achizitiile publice acest lucru se numeste specificatie restrictiva. Dimensiunile sus mentionate, conform standardelor internationale ISO si cataloagelor marilor producatori nu folosesc aceste standarde ca standarde fixe. Mixand dimensiunile specificatiilor restrictive - 6; 9; 9.5; 10 cu 6.5, 7.5, 8.5 partea contractanta limiteaza participarea la egal a agentilor economici. In cazul dat, dimensiunile fixe 6; 9; 9.5; 10, fara marja de eroare si interval, referitor la diametru extern, intern, lungime, restrictioneaza accesul altor producatori. Cerem divizarea fiecarei dimensiuni in loturi separate. Nici un producator nu are toate dimensiunile solicitate cumulativ.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

24.04.2026 14:30

Mărimile și specificațiile indicate sunt necesitățile reale ale beneficiarului final și au fost acceptate modificări ale dimensiunilor conform solicitării anterioare. Mulțumim pentru clarificare.

... afișează tot conținutul

LOT 5
pentru Achiziție
23.04.2026 14:27

In documentele de licitatie si anume: in specificarea tehnica solicitata de partea contractanta, in lista de produse sub cifra 5 exista 7 diviziuni cu buget separat pentru fiecare in parte. Este o greseala tehnica? Sau fiecare diviziune sub nr. 5 din Anunt, urmeaza sa fie considerate ca lot separat. In cazul dat, faceti modificari in sistem.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

24.04.2026 13:59

Bună ziua, structura lotului nr. 5 este corectă pe platformă, valoarea estimată este pentru întreg lot, nu se va lua în considerație valoare pe poziție din anuțul de participare. Mulțmim pentru clarificare.

... afișează tot conținutul

LOT 5
pentru Achiziție
24.04.2026 13:43

Se cer: bronhoscoape rigide universale cu iluminare distala cu diferite dimensiuni: 6; 6.5; 7.5; 8.5; 9; 9.5; 10. Unele dimensiuni, cum ar fi 6, 9, 9.5 si 10 sunt "croite" sub un anumit producator. In achizitiile publice acest lucru se numeste specificatie restrictiva. Dimensiunile sus mentionate, conform standardelor internationale ISO si cataloagelor marilor producatori nu folosesc aceste standarde ca standarde fixe. Mixand dimensiunile specificatiilor restrictive - 6; 9; 9.5; 10 cu 6.5, 7.5, 8.5 partea contractanta limiteaza participarea la egal a agentilor economici. In cazul dat, dimensiunile fixe 6; 9; 9.5; 10, fara marja de eroare si interval, referitor la diametru extern, intern, lungime, restrictioneaza accesul altor producatori. Cerem divizarea fiecarei dimensiuni in loturi separate. Nici un producator nu are toate dimensiunile solicitate cumulativ.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

24.04.2026 14:31

Mărimile și specificațiile indicate sunt necesitățile reale ale beneficiarului final și au fost acceptate modificări ale dimensiunilor conform solicitării anterioare. Mulțumim pentru clarificare.

... afișează tot conținutul

LOT 5
pentru Achiziție
24.04.2026 14:41

Mentionam repetat ca mixand dimensiunile specificatiilor restrictive - 6; 9; 9.5; 10 cu 6.5, 7.5, 8.5 partea contractanta limiteaza participarea la egal a agentilor economici, pentru ca nici un producator de calitate sau mediu nu are in portofoliu toate aceste dimensiuni sus-mentionate. Nici un participant nu va fi in stare practic sa ofere toate aceste dimensiuni la pachet. Din aceasta cauza vor fi decalificati. De aceea si propunem amiabil pentru a imparti aceste bronhoscoape rigide, distale, size separat pe lot in parte si atunci vor fi ofertate toate dimensiunile separat si selectate dupa necesitate de catre Beneficiar. Mai mult decat atat, aceste dimensiuni solicitate - 9, 9.5, 10 nu sunt inregistrate in registru de stat. Prin urmare, nu pot fi oferite

... afișează tot conținutul

Răspuns:

29.04.2026 14:08

Bună ziua,Vă mulțumim pentru clarificarea depusă și pentru observațiile formulate privind specificațiile tehnice ale bronhoscoapelor rigide universale din cadrul Lotului nr. 5.
Referitor la solicitarea dumneavoastră, precizăm următoarele: 1. Privind dimensiunile solicitate pentru bronhoscoapele rigide Dimensiunile indicate în specificațiile tehnice (6; 6,5; 7,5; 8,5; 9; 9,5; 10) reprezintă necesitățile reale și concrete ale beneficiarului final – IMSP Institutul de Pneumoftiziologie „Chiril Draganiuc”, determinate de practica clinică zilnică în bronhoscopia rigidă intervențională (extracție corpi străini, dilatații, hemostază, managementul căilor aeriene etc.). Specificațiile au fost elaborate ținând cont de intervalele de toleranță indicate (±0,5 mm la diametrul exterior și interior), ceea ce oferă o marjă rezonabilă de flexibilitate tehnică. Aceste intervale au fost introduse tocmai pentru a permite participarea mai multor producători și a nu crea restricții inutile. 2. Referitor la pretinsul caracter restrictiv al specificațiilor. Menționăm că specificațiile tehnice sunt formulate în termeni funcționali și de performanță, nu prin referire directă la un anumit producător. Dimensiunile solicitate sunt uzuale în bronhoscopia rigidă la nivel internațional și se regăsesc în portofoliul mai multor producători recunoscuți (Karl Storz, Richard Wolf, Olympus, Teleflex, precum și producători echivalenți din Europa și Asia). Niciuna dintre dimensiuni nu este exclusiv sub un singur producător. Majoritatea producătorilor de instrumentar endoscopic rigid oferă game complete sau parțiale de diametre, iar combinația solicitată permite acoperirea unui spectru larg de intervenții medicale. Faptul că un anumit producător se potrivește bine specificațiilor nu echivalează cu favorizarea, ci reflectă că acel producător a dezvoltat un produs care răspunde cerințelor actuale din Anunțul de participare. 3. Divizarea lotului în loturi separate pentru fiecare dimensiune de bronhoscop nu este posibilă în această etapă a procedurii, din următoarele motive: lotul nr. 5 a fost structurat ca un set complet de instrumente pentru bronhoscopie rigidă, conceput să asigure compatibilitatea integrală între toate componentele (bronhoscoape, traheoscoape, telescoape HOPKINS, instrumentar optic etc.), divizarea ar modifica esențial structura procedurii și ar genera costuri administrative suplimentare disproportionate față de valoarea lotului, autoritatea contractantă are dreptul să stabilească numărul și structura loturilor în funcție de necesitățile beneficiarului. 4. Conform punctului 10 din Anunțul de participare, se admit ofertele alternative. Dacă un operator economic nu poate oferi întregul set de dimensiuni solicitat în oferta de bază, are posibilitatea să depună o ofertă alternativă, respectând cerințele minime obligatorii marcate cu roșu (dacă există) și demonstrând prin documentație tehnică oficială a producătorului că soluția propusă asigură performanțe echivalente din punct de vedere clinic și tehnic.Ofertele de bază vor avea prioritate în evaluare față de cele alternative.5.Vă asigurăm că specificațiile tehnice au fost stabilite cu respectarea principiilor nediscriminării, proporționalității și tratamentului egal, scopul fiind asigurarea dotării beneficiarului cu instrumentar de calitate, sigur și compatibil cu nevoile clinice reale. Vă stăm la dispoziție pentru orice alte nelămuriri.

... afișează tot conținutul

Participanți

Endoscop rigid 30° 78,000.00 MDL
21/05/2026 17:06
77,500.00 MDL
Ofertă refuzată
21/05/2026 17:33
78,000.00 MDL
Ofertă refuzată
21/05/2026 15:47
100,000.00 MDL
Ofertă refuzată
21/05/2026 12:10
100,374.23 MDL
Ofertă refuzată
Endoscop rigid: 30 grade 875,000.00 MDL
21/05/2026 18:23
412,500.00 MDL
Ofertă refuzată
21/05/2026 17:06
574,125.00 MDL
Ofertă refuzată
21/05/2026 15:49
810,000.00 MDL
Ofertă refuzată
21/05/2026 12:35
873,793.54 MDL
Ofertă refuzată
Foarfece Metzenbaun 187,500.00 MDL
21/05/2026 15:50
135,000.00 MDL
Ofertă refuzată
21/05/2026 17:06
195,300.00 MDL
Ofertă refuzată
21/05/2026 12:35
195,310.00 MDL
Ofertă refuzată
21/05/2026 16:14
242,850.00 MDL
Ofertă refuzată
Miner tip Ligasure -pentru operatii laparascopice tip Maryland 1,705,908.60 MDL
15/05/2026 16:16
1,236,695.90 MDL
Ofertă refuzată
Set de instrumente pentru bronhoscopie rigidă 608,721.33 MDL
21/05/2026 12:36
632,909.58 MDL
Ofertă refuzată
Accesorii pentru video-bronhoscop flexibil 204,673.75 MDL