Lucrări de construcție capitală a unei parcări auto de uz public pe terenul cu nr. cadastral 01000311.297 din str.Vadul lui Vodă sect.Ciocana, mun.Chișinău
suma planificată 29,989,000.00 MDL
| Valoare | CPV | Titlu achiziției | Cantitate | Livrare |
|---|---|---|---|---|
| 29,989,000.00 MDL | 45200000-9 | LUCRĂRI | 1 Bucata |
08.05.2026 - 30.12.2027 str. S.Lazo,18 mun. Chişinău |
Publicati proiectu ca sa examinam
Puteți să vă apropiați la sediulDGMU str.S.Lazo 18 pentru a consulta proiectul
Publicati va rugam caietul de sarcini desfasurat. Autoritatea contractantă trebuie să atașeze la caietul de sarcini, Formularul de deviz nr. 1 – Lista cu cantitățile de lucrări, descifrat (publicarea descifrată a consumului de resurse aferent fiecărei norme de deviz) Acasta notă este înscrisă în documentația standard.
Bună ziua
La întrebarea DVS vă informăm că puteți vedea Caietul de Sasrcini cu ajustări și completări
Explicati va rog in ce consta declaratia de la Punctul 16, subpunctul 5 si la ce garantie se refera si ce fel de mod aveti in vedere?
Bună ziua
Concretizați vă rog la ce document vă referiți
Proiectarea și montarea sistemelor de supraveghere video și de control acces,
tot face parte din costul de deviz comun.
Bună ziua
Da, face parte din costul de deviz comun
Buna ziua, va instiintam ca cs vadul lui vodă cu ocr si ct proiectare ac si sv expus in data de 17.03.2026 pe platforma achizitii este caietul de sarcini pentru alta licitatie si anume: Organizarea unei parcari auto de uz public pe terenul cu nr.cadastral.01005180073 din str. Ghidighici, sectorul Buiucani mun. Chisinau
Bună ziua
Vă mulțumim pentru remarcă, eroarea a fost înlăturată
Cer scuze Punctul 16, subpunctul 4
Bună ziua
Clarificați vă rog pct 16 subpct.4, la ce document vă referiți?
In cadrul acestei licitatii ati publicat caietul de sarcini pentru Lucrări de construcție capitală a unei parcări auto de uz public pe terenul cu nr. cadastral 01000311.297 din str.Vadul lui Vodă sect.Ciocana, mun.Chișinău cu suma estimativa de 29 989 000 lei fara TVA. Pentru proiectarea sistemului de acces control și supraveghere video publicati alta licitatie aparte, fiindca ea difera ca tip si gen de activitate si mai ales ca in suma estimata prezentata de dvs nu e prevazuta cheltuiala pentru asta. Ati fi putut imparti in 2 loturi - unul sa fie lucrari de constructie, dar altul proiectare si instalare sistem video, acces control. Totodata cerintele fata de operatori economici trebuie sa fie diferite, fiindca cine executa lucrari de amenajare, putin probabil sa poata executa, dar mai ales sa aiba dreptul sa proiecteze si sa contruiasca acces control sisteme video etc.
Pentru AC este esential ca retelele necesare pt sistemul de acces control si supraveghere video sa fie proiectate si montate odata cu lucrarile de constructie/amenajare a parcarii, din acest motiv au fost incluse cerinte de proiectare la aceasta etapa.
OE este in drept sa contracteze un proiectant autorizat pentru astfel se sisteme.
Pentru AC este important la aceasta etapa prezentarea de catre OE a ofertei (cheltuielilor/devizului) pentru proiectare, iar volumele de lucrari necesare a fi indeplinite comform pct.5 din Descrierea conditiilor generale pentru proiectarea sistemului de control acces si supraveghere video vor putea fi prezentate ulterior, dupa elaborarea proiectului si vor putea constitui obiectul unui acord aditional.
Astfel, elaborarea proiectului pt acest sistem trebuie sa se regaseasca ca pozitie initiala in graficul de indeplinire a lucrarilor.
4. Ofertantul va depune o declarație în formă liberă, prin care confirmă modul prin care optează la constituirea garanției. Declarația se va depune la ofertă. Aveti asa punct indicat. Ce presupune? In ce consta declaratia de la Punctul 16, subpunctul 5 si la ce garantie se refera si ce fel de mod aveti in vedere?
Nu este pct.16, este pur și simplu Notă.
Prin garanție se are în vedere garanția de bună execuție
La momentul depunerii ofertei, OE își dă acordul ca la momentul semnării contractului va accepta forma garanției de bună execuție
Dvs ati indicat 2 tipuri de garantie de la banca si retineri succesive. Prin aceasta declaratie noi dam acordul la care garantie? Si in general, nu este clar sensul acestei declaratii, cind legea obliga operatorul economic sa faca garantie de buna executie la semnarea contractului, in caz contrar se retine garantia bancara. Mai bine excludeti aceasta cerinta, ca doar duce in eroare si e lipsita de sens
Vă mulțumim pentru remarcă
Garanția de Bună execuție se coordonează cu OE la momentul semnării contractului