Iluminat stradal, centrală electrică fotovoltaică
suma planificată 372,768.00 MDL
| Lot | Valoare | CPV | Titlu achiziției | Cantitate | Livrare |
|---|---|---|---|---|---|
| Lucrări de iluminat stradal în s.Mardareuca, com.Boșcana, r.Criuleni | 163,084.00 MDL | 45200000-9 | Lucrări de iluminat stradal în s.Mardareuca, com.Boșcana,r.Criuleni | 1 Watt |
28.07.2025 - 31.12.2025 Boscana |
| Lucrări de instalare a centralei electrice fotovoltaice P=10 kw com.Boșcana,r.Criuleni, grădinița ,,Alunelul,, | 209,684.00 MDL | 45200000-9 | Lucrări de instalare a centralei electrice fotovoltaice P=10 kw com.Boșcana, r.Criuleni, grădinița ,,Alunelul,, | 1 Watt |
28.07.2025 - 31.12.2025 Boscana |
Permis de exercitare pentru personalul implicat: alpinist, agațator, nacela).- Ce anume de permis cereti.O astfel de muncă nu va fi, în mod clar, efectuată de nespecialiști. Considerăm că astfel de cerințe sunt un indicator al unui favorit în cadrul licitației.
Conform normelor lucrările executate de la înălțimea de 1,2 m se socoate lucru la înălțime. În cadrul companiei se citesc lecții de inginerul de securitate în muncă care aprobă permisiunile date. Specialiștii care au trecut tehnica securității, înseamnă că au toate permisiunile în regulă.
Bună ziua!
În caiet de sarcini 1, poziția 6. Care este lungimea suportului?
Caiet de sarcini nu prevede un cablu pentru conectarea corpurilor și cleme pentru conectareacorpurilor, un tablou de comandă pentru iluminatul stradal și componentele acestuia, nu există împământare a liniei. Vă rugăm să clarificați aceste aspecte.
Elaborați oferta conform caietului de sarcini încărcat în sistem. Caietul de sarcini a fost întocmit în baza devizelor de cheltuieli care au fost elaborate de divizier licențiat și verificate.
Deorece cereti certificat de securitatea si sanatate da nu permis.Daca se cere certificat de SSM, corectati cerintele
Aceasta a fost decizia grupului de lucru.
Sau excludeti cerinta data ca cereti permisul, sau modificati ca se cere certificat despre cursuri SSM. Facem impresia cum am scris mai sus ca aveti un favorit. In caz contrar voi face cunostinta la sedinta online la contestatia catre ANSC referitor cerintelor.Multumim!
Am modificat în anunțul de participare ,, permisul de exercitare,, cu ,,certificat în SSM,, pentru specialiștii nominalizați la întrebarea 1.
Buna ziua.Declaram ca din pacate nu stiti procedura de certificare SSM. Intelegem ca
că aveti cunoștințe incomplete în acest domeniu.Va transmitem datele institutiei responsabila de SSM - „SSM Expert” Tel. 068 821 572 Web. ssmexpert.md Apelati si intrebati va rugam, noi deja avem certificarea SSM. Conform legii dupa cursuri se elibereaza un certificat SSM in general . Cu acest certificat persoana certificata are posibilitatea de elibera instructiuni interne. Nu intelejem pentru ce aveti nevoie ca exemplu de "permisuri sau instructiuni" interne, pentru ca in anunt de participare voi cereti permisuri cu care nu ati avut lucru. Va rugam respectuos sa corectati cerinta - NU CERTIFICAT SSM PENTRU ALPINIST SI ETC. dar CERTIFICAT IN DOMENIUL SECURITATEA SI SANATATEA MUNCII. Multumim.
Am modificat anunțul de participare.
Multumim de corectare constructivă!