Echipament IT
suma planificată 2,852,200.00 MDL
| Lot | Valoare | CPV | Titlu achiziției | Cantitate | Livrare |
|---|---|---|---|---|---|
| Lot 1 Computer de tip All-in-One | 1,125,000.00 MDL | 30200000-1 | Computer de tip All-in-One | 80 Bucata |
15.02.2022 - 30.12.2022 bd. Stefan cel Mare nr. 168 |
| Lot 2 Stații de lucru | 1,375,000.00 MDL | 30200000-1 | Stații de lucru (Set=Bucată) | 35 Bucata |
15.02.2022 - 30.12.2022 bd. Stefan cel Mare nr. 168 |
| Lot 3 Imprimante (Multifunctional profesional) | 225,000.00 MDL | 30232110-8 | Imprimante (Multifunctional profesional) | 10 Bucata |
15.02.2022 - 30.12.2022 bd. Stefan cel Mare nr. 168 |
| 30232150-0 | Imprimante cu jet de cerneală (Multifunctional Color cu cerneala profesional) | 1 Bucata | |||
| Lot 4 Monitoare | 16,500.00 MDL | 30231310-3 | 27'' widescreen | 5 Bucata |
15.02.2022 - 30.12.2022 bd. Stefan cel Mare nr. 168 |
| Lot 5 Periferice | 7,200.00 MDL | 30200000-1 | Set tastatura cu mouse | 20 Bucata |
15.02.2022 - 30.12.2022 bd. Stefan cel Mare nr. 168 |
| LOT 6 Cabluri si accesorii | 53,500.00 MDL | 32421000-0 | Cablu UTP | 9150 Metru |
15.02.2022 - 30.12.2022 bd. Stefan cel Mare nr. 168 |
| 32421000-0 | Cablu UTP | 610 Metru | |||
| 32421000-0 | Cablu UTP | 3000 Metru | |||
| 32422000-7 | Conector RJ45 | 600 Metru | |||
| 32422000-7 | Conector RJ45 | 200 Metru | |||
| 32422000-7 | Conector RJ45 | 200 Metru | |||
| LOT 7 Acumulatoare | 50,000.00 MDL | 31430000-9 | Acumulatoare pentru UPS | 100 Bucata |
15.02.2022 - 30.12.2022 bd. Stefan cel Mare nr. 168 |
| 31430000-9 | Acumulatoare pentru UPS | 100 Bucata |
Caietul de sarcini specifică următoarele cerințe: Accesorii incluse în set: Media Tray / Case Feeder, 500 foi (A4), Cartridge standard în set min. 20.000 (douăzeci mii) pagini - 1 buc, Cartridge adițional de rezervă min.
20.000 (douăzeci mii) pagini - 2 buc.
Alimentarea cu hârtie: Intrare: Standard - casetă de 500 foi, de asemenea, este indicată; Tava multifunctionala - 100 foi; ADF- 50 foi.
Ar trebui să înțeleg că MFP ar trebui să aibă o singură casetă de hârtie integrată cu o capacitate de cel puțin 500 de coli A4 (80 g/m²) și să accepte conectarea unor casete suplimentare care pot fi conectate ulterior?
Imprimanta din poziția 3.1 trebuie să aibă 2 (două) casete. O casetă integrată pentru hârtie cu o capacitate de cel puțin 500 de foi A4 și să fie livrată cu o casetă adițională care va fi conectată pentru a mări volumul de foi A4 încărcate în imprimantă de cel puțin 1000 de foi sumar. Deci, (1 casetă integrată și 1 casetă care fi montată/conectată direct la imprimantă), plus 3 (trei) cartușe (1 de lucru și 2 de rezervă).
pe baza răspunsului dvs., ar trebui să existe cel puțin 2 tăvi, fiecare dintre ele care poate conține cel puțin 500 de coli. Înțelegem corect asta?
Da, imprimanta din poziția 3.1 trebuie să aibă 2 (două) casete, fiecare a câte 500 foi A4 (un pachet de hârtie standard), dintre care una trebuie să fie incorporată (500 foi A4) și a doua să fie detașabilă (500 foi A4), ea va fi conectată cu scopul de a mări volumul de foi A4 (sau la necesitate foi A5) încărcate în imprimantă pentru 1000 de foi A4 sumar (casetă incorporată cu 500 foi A4/A5 + casetă adițională cu 500 foi A4/A5).
Precizare: 1 casetă integrată (500 foi A4) plus 1 casetă (500 foi A4) care va putea fi montată/conectată direct la imprimantă în dependență de necesitățile utilizatorilor.
Dar ni s-a parut ca motivul principal al schimbarii numarului de coli este ca imprimanta pentru care sunt scrise aceste cerinte are o capacitate tava de iesire de 150 de coli si cand ai scris cerintele ai gresit putin. Corectează-ne dacă acesta nu este cazul)))
Urmăriți modificările din documentația de atribuire. Răspunsul de la ora 14:06 este destul de explicit.
Având în vedere că comunicarea electronică este acum posibilă cu metode mai avansate, de exemplu, e-mail sau Internet FAX, aveți nevoie de un FAX analogic integrat în MFP, care este o metodă lentă și învechită de transfer de informații și necesită și o conexiune la linie telefonică ?
Tehnologia Fax prin linia telefonică este într-adevăr învechită, dar este o tehnologie pe care o utilizăm. Cu ceva timp în urmă, chiar am procurat câteva aparate de fax special pentru aceasta.
Așa cum în anii precedenți noi deja am procurat mai multe imprimante multifuncționale cu modulul de Fax inclus, este acceptabil de a exclude acest modul din cerințe pentru poziția 3.1, așa cum noi vom putea schimba cu locul imprimantele deja existente cu cele din procedura de achiziție curentă în dependență de necesitatea prezenței acestei tehnologii pentru diferite grupe de utilizatori.
In Caietul de sarcini, la poziția 3.1, cerința Fax, va fi adăugată sintagma ,, opțional ,, .
Video Connector: Minimum 1xDP or HDMI
Vă rugăm să clarificați de ce cereți DP sau HDMI?
Pe parcurs exista posibilitatea de a fi necesar conectarea unui al doilea monitor la All-in-One pentru extinderea spațiului de lucru. Așa cum la moment nu avem procurate monitoarele se accepta prezenta portului atât DP cat si HDMI.
Nu are sens practic să limităm puterea sursei de alimentare, deoarece există un consum de energie al dispozitivului și acesta nu poate fi mai mare decât cel oferit de caracteristicile computerului. Mai mult, cu cât sursa de alimentare are mai multă rezervă de putere, cu atât funcționează mai stabilă și fiabilitatea sa este mai mare. În sfârșit, această cerință arată puțin ciudat în raport cu cerința pentru alimentarea Stației de lucru grafice: Sursa alimentare: min. 500W (80 Plus Gold). Nu este foarte clar de ce într-un caz setați puterea maximă, iar în celălalt minim. Vă rugăm să excludeți cu totul cerința pentru o sursă de alimentare, deoarece toți producătorii au o opțiune de alimentare optimă pentru configurațiile computerelor AiO în mod implicit.
Dacă se considera ca prin indicare acestor parametri se limitează concurența agenților economici și depunerea ofertelor, acest parametru va fi exclus din ambele loturi.
Precizati, daca e nevoie de lumina infrarosie pentru camera, deaorece nu este indicat in documentatie.
Lumina infraroșie pentru camera nu este un parametru necesar si nu a fost inclus in caietul de sarcini, însă daca va fi oferit in cadrul ofertelor va fi acceptat.
In ce modalitate trebuie sa fie confirmata garantia de la producator?
Confirmarea garanției va fi o indicație a tipului de garanție in MAF sau o scrisoare separata de la producător/distribuitor
Vă rugăm să clarificați câte și ce tip de interfețe ar trebui să aibă o placă video.
Avem dreptate să presupunem că magistrala PCI pe care ar trebui să funcționeze placa video solicitată ar trebui să fie de ultimă generație?
Înțelegem corect că interfața plăcii video și monitorul solicitat trebuie să fie identică?
Minim 3DP ports 1.4.
Da, PCI trebuie sa fie de ultima generație (PCI Express 4.0).
Da, cartela video si monitorul trebuie sa aibă Porturi DP identice.
Bună seara !
Ai solicitat ca MFP să îndeplinească următoarele specificații: "Duty cycle: 150,000 pages per month" (A4) / "Duty cycle: 100,000 pages per month" (A3).
Vă rugăm să clarificați câte imprimări pe lună intenționați să faceți pe acest MFP?
Dacă se considera ca prin indicare acestor parametri se limitează concurența agenților economici și depunerea ofertelor, acest parametru va fi exclus.
Din punct de vedere fiziologic al siguranței ochilor, luminozitatea optimă pentru monitoare este de +/- 100 nit. În condiții de iluminare artificială intensă, o valoare de 150-200 nit este considerată normală. Cu cât luminozitatea este mai mare, cu atât ochii devin mai obosiți, mai ales în absența tehnologiilor adecvate pentru suprimarea așa-numitei Blue Light (lumină albastră). Prin urmare, vă rugăm fie să reduceți luminozitatea monitorului la standardul pentru aplicații grafice de afaceri și ușoare (250 nit), fie pentru a proteja ochii utilizatorilor, să introduceți o cerință pentru un certificat de conformitate pentru protecția împotriva luminii albastre.
Dacă se considera ca prin indicare acestor parametri se limitează concurența agenților economici și depunerea ofertelor, acest parametru va fi ajustat la 250 nit.
Prin stabilirea unor astfel de cerințe, limitați posibilii participanți la opțiunile de a oferi imprimante: spre exemplu, de ce nu se permite oferirea a 10 cartușe cu volum de 2000 de printuri? Vă rugăm să modificați această cerință.
În cadrul instituției este implementată procedura de optimizare a aparatelor de tipar, astfel fiind conectate mai multe subdiviziuni la o imprimantă MFU, mărirea numărului de cartușe, pentru a ajunge la același volum de pagini imprimate, nu reprezintă o egalitatea, dar v-a impune reorganizarea neeficientă. În acest context pentru evitarea înlocuirea frecventă a cartușului la fiecare imprimata cât și procurarea acestora la fel și reducerea task-urilor inginerilor, acest volum este optim și esențial procesului neîntrerupt de lucru al instituției. Vă rugăm să analizați posibilitatea de a oferi echipament care ar satisface această cerință.
Spuneți vă rog dacă varianta nouă a caietului de sarcini include toate schimbările, care au fost publicate în etapa de întrebări și răspunsuri, pînă la publicare versiunii noi din 06/01/2022.
Anunțul de Participare va fi modificat. Versiunea din 14/01/2022 va include toate modificările din caietul de sarcini..
Buna ziua ! Solicitați un dispozitiv în Lotul 3 care poate fi oferit doar de 2 producători. Astfel, limitați oportunitatea de a participa pentru alți participanți pe piață, deoarece există mai mulți producători care pot oferi MFP-uri de tip 1 (10 bucăți), dar nu pot participa din cauza prezenței unui dispozitiv de tip 2 în lot. Aceasta încalcă prevederile Legii 131 din 2015. Vă rugăm să împărțiți lotul în 2 pentru a respecta cerințele Legii.
Prin DECIZIA ANSC nr. 03D-891-21 din data 29.12.2021 solicitarea de a diviza Lotul nr. 3 a fost respinsă.
Ne pare rău, dar nu am întrebat nimic despre competiție. Era vorba despre numărul de pagini care sunt tipărite pe lună. Vă rugăm să clarificați câte imprimări pe lună intenționați să faceți pe acest MFP?
Consultați Anunțul de Participare modificat la data de 14/01/2022.