Achiziție - Soluție de securitate informatică (antivirus)

Achiziție IMSP Institutul Oncologic

Informație generală

Soluție de securitate informatică (antivirus)
216,000.00 MDL
desemnare câștigător
ocds-b3wdp1-MD-1787741453550

Soluție de securitate informatică (antivirus)


Achiziție de valoare mică
cel mai mic preț
Licitiație electronică: Nu
limba: Romana

publicată
26/08/2026 13:52
clarificări
28/08/2026 14:00
depunere
04/09/2026 08:00
deschidere oferte
04/09/2026 08:00
analiză
desemnare câștigător
contract

Surse de finanțare

data validării: 26/08/2026 14:06
Trezoreria de Stat

suma planificată 216,000.00 MDL

Detalii achiziție

Valoare CPV Titlu achiziției Cantitate Livrare
216,000.00 MDL 72900000-9 Soluție de securitate informatică (antivirus) 1 Unitate 14.09.2026 - 31.12.2026
Testemitanu 30

Documente

DenumireTip documentReferințaDescriereData publicăriiDescarcă
caiet de sarcina licente antivirus 2026.docxbiddingDocumentsAchiziție-26/08/2026 13:52Descarca
anunt de participare valoare mica (2).docbiddingDocumentsAchiziție-26/08/2026 13:52Descarca

Persoană de contact

Clarificări

Interfata
pentru Soluție de securitate informatică (antivirus)
28.08.2026 12:57

Clauzele 1.2.1–1.2.4 impun că interfața consolei, clientul de securitate, manualul de instalare și manualul de administrare să fie exclusiv în limba română. Niciun producător de soluții enterprise de securitate endpoint din primele 10 poziții în clasamentele Gartner Magic Quadrant, AV-TEST sau AV-Comparatives (criterii menționate în caietul de sarcini) nu oferă interfață completă în limba română. În acest fel această situație demonstrează că cerința de interfață în limba română, coroborată cu cerința de top în testele internaționale independente, nu poate fi îndeplinită simultan decât de un număr extrem de limitat de ofertanți — practic de către producătorul BitDefender — ceea ce contravine principiului concurenței și nediscriminării prevăzut de Legea nr. 74/2020 și Directiva UE 2014/25/UE.
Solicităm autorității contractante să să opereze următoarea modificare în caietul de sarcini:
„Interfața consolei de management, interfața clientului de securitate, manualul de instalare și manualul de administrare trebuie să fie disponibile în limba română sau în limba engleză."

... afișează tot conținutul

Răspuns:

28.08.2026 15:13

Bună ziua. Mesajul Dvs. a fost transmis specialistului responsabil spre examinare. Vă mulțumim.

... afișează tot conținutul

Licențierea
pentru Soluție de securitate informatică (antivirus)
28.08.2026 13:17

Clauza 1.2.5 prevede licențierea exclusiv per procesor fizic (socket). Conform Legii nr. 74/2020 privind achizițiile în sectoarele relevante, caietul de sarcini nu poate conține specificații care favorizează sau elimină anumiți operatori economici (art. 23, principiul concurenței). Licențierea per socket este o metodă utilizată comercial de un număr extrem de limitat de producători pe piața globală în principal de către producătorul BitDefender., în timp ce modelul per endpoint/dispozitiv administrat este standardul industriei, utilizat de toți ceilalți producători de top (recunoscuți în testele AV-TEST și AV-Comparatives menționate în caiet).

... afișează tot conținutul

Răspuns:

28.08.2026 15:13

Cerința nu impune licențierea exclusiv per procesor fizic, ci solicită ca produsul propus să suporte acest model de licențiere.

Necesitatea rezultă din caracterul dinamic al infrastructurii virtualizate, în care mașinile virtuale pot fi create, eliminate, clonate sau migrate frecvent. Licențierea per procesor fizic permite acoperirea tuturor mașinilor virtuale de pe infrastructura licențiată, indiferent de variația numărului acestora, fără achiziționarea continuă a unor licențe suplimentare și fără riscul depășirii numărului de licențe disponibile.

Astfel, cerința urmărește asigurarea continuității protecției, simplificarea administrării licențelor și predictibilitatea costurilor, fără a indica sau favoriza un anumit producător. Referințele AV-TEST și AV-Comparatives vizează performanța și eficiența soluțiilor de securitate, nu modelele comerciale de licențiere.

... afișează tot conținutul

Participanți

Soluție de securitate informatică (antivirus) 216,000.00 MDL
03/09/2026 14:32
216,000.00 MDL
Ofertă refuzată