Achiziție - Servicii de consultanță în proiectarea și implementarea soluțiilor de digitalizare și automatizare

Achiziție DIRECTIA GENERALA ARHITECTURA, URBANISM SI RELATII FUNCIARE A CONSILIULUI MUNICIPAL CHISINAU

Informație generală

Servicii de consultanță în proiectarea și implementarea soluțiilor de digitalizare și automatizare
489,600.00 MDL
anulat
ocds-b3wdp1-MD-1787653241607

Servicii de consultanță în proiectarea și implementarea soluțiilor de digitalizare și automatizare


COP
cel mai mic preț
Licitiație electronică: Da
limba: Romana

publicată
25/08/2026 16:44
clarificări
02/09/2026 12:00
depunere
08/09/2026 12:00
deschidere oferte
09/09/2026 14:00
analiză
desemnare câștigător
contract
Procedură anulată
Cancellation of an invalid procedure.

Surse de finanțare

data validării: 25/08/2026 15:33
Trezoreria de Stat

suma planificată 489,600.00 MDL

Detalii achiziție

Lot Valoare Pas minim CPV Titlu achiziției Cantitate Livrare Deschidere oferte Link Public
Proiectarea și elaborarea SIA PUG dinamic 288,000.00 MDL 2,880.00 MDL 72200000-7 Proiectarea și elaborarea SIA PUG dinamic 1 Bucata Lot anulat 2026-09-09 14:00:00
Dezvoltarea soluției DATA WAREHOUSE 83,200.00 MDL 832.00 MDL 72200000-7 Dezvoltarea soluției DATA WAREHOUSE 1 Bucata Lot anulat 2026-09-09 14:18:30
Dezvoltarea centrului mobil de date 48,000.00 MDL 480.00 MDL 72200000-7 Dezvoltarea centrului mobil de date 1 Bucata Lot anulat 2026-09-09 14:37:00
Modernizarea infrastructurii de rețea a DGAURF 38,400.00 MDL 384.00 MDL 72200000-7 Modernizarea infrastructurii de rețea a DGAURF 1 Bucata Lot anulat 2026-09-09 14:55:30
Implementarea sistemului de securitate cibernetică și protecția datelor cu caracter personal 32,000.00 MDL 320.00 MDL 72200000-7 Implementarea sistemului de securitate cibernetică și protecția datelor cu caracter personal 1 Bucata Lot anulat 2026-09-09 15:14:00

Documente

DenumireTip documentReferințaDescriereData publicăriiDescarcă
caiet de sarcini.pdfbiddingDocumentsAchiziție-25/08/2026 14:44Descarca
declaratie_ro (3).docbiddingDocumentsAchiziție-25/08/2026 14:44Descarca
documentatia_standard.docxbiddingDocumentsAchiziție-25/08/2026 14:44Descarca
duae (9).docbiddingDocumentsAchiziție-25/08/2026 14:44Descarca
anunt_participare (2).signed.pdfbiddingDocumentsAchiziție-25/08/2026 14:44Descarca

Persoană de contact

Clarificări

Termene procedura
pentru Proiectarea și elaborarea SIA PUG dinamic
25.08.2026 16:33

Luind in cnsiderare complexitatea achizitiei pe loturi, precum si zilele oficial libere declarate conform C.M. a R.M. rugam revizuirea termenelor procedurii, prin extinderea timpului pentru clarificari, precum si termenului de depunere a ofertelor.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

26.08.2026 15:57

În conformitate cu prevederile art.35 lit.c) . Clarificări din Legea Nr.131/2015 privind achizițiile publice termenul privind solicitarea clarificărilor este de: 3 zile – în cazul procedurii de cerere a ofertelor de prețuri.

... afișează tot conținutul

Obiectul contractului LOT 1
pentru Achiziție
25.08.2026 16:44

Pentru toate loturile este atsat acelasi caiet de sarcini. rugam sa fie specificat pentru fiecare lot in parte scopul si obiectul contractului, precum si termenele de implemenatre.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

26.08.2026 15:57

1. Scopul elaborării PUG dinamic

Scopul proiectului este crearea unui Plan Urbanistic General Dinamic (PUGD) al municipiului Chișinău, care să permită reprezentarea digitală evolutivă a teritoriului și evaluarea scenariilor de dezvoltare urbană, în vederea adoptării unor decizii mai rapide, coerente, transparente și bazate pe date verificabile.
• digitalizarea și versionarea controlată a PUG, PUZ, PUD și a altor documentații de urbanism, cu păstrarea trasabilității juridice;
• constituirea unui model de date urban comun, 2D/3D și temporal, care corelează obiectele teritoriale cu reglementările aplicabile;
• interoperabilitatea cu registrele și sistemele oficiale relevante, prin API-uri și mecanisme documentate de schimb de date;
• actualizarea guvernată a datelor, pe baza responsabilităților instituționale și a frecvenței adecvate fiecărei surse;
• analiza și simularea scenariilor urbanistice, inclusiv evaluarea impactului asupra infrastructurii, mobilității, mediului, însoririi, densității și serviciilor publice;
• publicarea diferențiată a informațiilor pentru administrație, proiectanți, investitori și cetățeni;
• dezvoltarea capacității instituționale pentru guvernanța datelor și utilizarea modelelor analitice în procesul decizional.
Termenul de implimentare 45 de zile

2. Scopul elaborării DATA WAREHOUSE
Scopul proiectului este proiectarea și dezvoltarea registrului funciar municipal și a infrastructurii informatice de tip Data Warehouse (Depozit de Date), care va deveni baza centrală de stocare, analiză și distribuire a datelor electronice din cadrul instituțiilor municipale.
Obiectivele specifice:
• Crearea bazei de date principale pentru integrarea și digitalizarea informațiilor funciare și urbanistice;
• Consolidarea datelor electronice din surse dispersate (GIS, cadastrale, urbanistice, economice);
• Implementarea unui mecanism de schimb de date (gateway) între sistemele existente, cele noi și sistemele instituțiilor subordonate municipalității;
• Asigurarea interoperabilității cu arhiva digitalizată și alte platforme ale Primăriei municipiului Chișinău;
• Crearea infrastructurii de analiză și raportare a datelor în scopuri decizionale.
Termen de implimentare 26 zile

3. Scopul elaborării Dezvoltarea centrului mobil de date
Scopul proiectului este dezvoltarea și operaționalizarea unui Centru Informațional de Date de rezervă (Data Recovery Site) pentru DGAURF, care să asigure funcționarea continuă, sigură și eficientă a sistemelor informaționale și a infrastructurii IT.
Obiectivele principale sunt:
• Proiectarea și implementarea unei infrastructuri IT de rezervă performante și securizate;
• Asigurarea sincronizării și replicării datelor dintre centrul principal și centrul de rezervă;
• Crearea mecanismelor automate de restaurare în caz de dezastru (Disaster Recovery);
• Creșterea nivelului de securitate cibernetică și protecție a datelor;
• Optimizarea administrării infrastructurii IT și reducerea riscurilor de întrerupere a serviciilor publice electronice.
Termen de imlimentare 15 zile

4. Scopul elaborării modernizarea infrastructurii de rețea a DGAURF
Scopul proiectului este modernizarea infrastructurii de rețea a DGAURF prin:
• Proiectarea și implementarea unei arhitecturi de rețea performante;
• Asigurarea gestiunii centralizate a utilizatorilor, drepturilor și resurselor;
• Creșterea nivelului de securitate și reziliență a conexiunilor interne și externe;
• Implementarea unui sistem de monitorizare a evenimentelor și incidentelor de rețea.
Termen de implimentare 12 zile

5. Scopul elaborarii Sistemului de securitate cibernetică și protecția datelor cu caracter personal
Scopul proiectului este implementarea unui sistem informatic complet de securitate cibernetică și protecția datelor cu caracter personal pentru 128 de persoane, destinat prevenirii, detectării și gestionării incidentelor informatice.
Obiectivele principale:
• Crearea unei infrastructuri de securitate centralizate (firewall, antivirus);
• Implementarea unui sistem de management al accesului (Active Directory, control pe roluri);
• Criptarea datelor stocate și transmise;
• Automatizarea procesului de backup și restaurare a datelor;
• Implementarea unui mecanism de monitorizare continuă și audit al activităților IT;
• Conformarea cu prevederile Legii nr. 133 din 08.07.2011 privind protecția datelor cu caracter personal.
Termen de implimentare 10 zile

... afișează tot conținutul