Achiziție - mobilier

Achiziție Colegiul de Medicină din Cahul

Informație generală

mobilier
1,125,615.00 MDL
depunere oferte
ocds-b3wdp1-MD-1787234910747

mobilier


Licitație deschisă
cel mai mic preț
Licitiație electronică: Nu
limba: Romana

publicată
20/08/2026 17:24
clarificări
31/08/2026 10:00
depunere
10/09/2026 10:00
deschidere oferte
10/09/2026 10:00
analiză
desemnare câștigător
contract

Surse de finanțare

data validării: 21/08/2026 03:22
Trezoreria de Stat

suma planificată 1,125,615.00 MDL

Detalii achiziție

Valoare CPV Titlu achiziției Cantitate Livrare
1,125,615.00 MDL 39100000-3 masa cadru metalic 45 Bucata 15.10.2026 - 31.12.2026
A.Mateevici 103/1
39100000-3 scaun 126 Bucata
39100000-3 sifonier combinat 45 Bucata
39100000-3 pat cadru metalic 125 Bucata
39100000-3 saltea 125 Bucata
39100000-3 dulapior (noptiera) 310 Bucata
39100000-3 sifonier cu polite 55 Bucata
39100000-3 masa de scris 5 Bucata
39100000-3 scaun cu masuta 200 Bucata
39100000-3 scaun birou 4 Bucata

Documente

DenumireTip documentReferințaDescriereData publicăriiDescarcă
02. anunt de participare adaptat.signed.pdfbiddingDocumentsAchiziție- anunt de participare24/08/2026 15:49Descarca
02. anunt de participare v 2.signed.pdfbiddingDocumentsAchiziție- anunt de participare20/08/2026 17:24Descarca
03.caiet de sarcini mobilier.signed.pdfbiddingDocumentsAchiziție- caiet de sarcini20/08/2026 17:24Descarca
04. ds_bunuri_servicii_omf_115_15_09_2021 (2).signed.pdfbiddingDocumentsAchiziție- formulare20/08/2026 17:24Descarca
05. duae_nou_0.docbiddingDocumentsAchiziție- DUAE20/08/2026 17:24Descarca

Persoană de contact

Clarificări

mobilier
pentru Achiziție
21.08.2026 10:14

Buna ziua. Pozitia 1 masa cadru metalic Indicati va rog parametre la teava

... afișează tot conținutul

Răspuns:

22.08.2026 00:09

profil tubular patrat din otel cu sectiunea 25*25 mm si grosimea peretelui de minim 1,5 mm; la capatul fiecarui picior vor fi prevazute capace/picioruse din plastic sau material cauciucat, rezistent la uzura, care sa protejeze pardoseala impotriva zgaraierii si sa asigure o buna stabilitate a mesei

... afișează tot conținutul

Clarificari punctul 9 si 10 din tabelul cu criteriile de calificare
pentru Achiziție
24.08.2026 11:21

Stimați membri ai grupului de lucru,

În scopul asigurării principiilor concurenței loiale, eficienței achizițiilor și tratamentului egal al operatorilor economici, prevăzute de art. 7 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, vă solicităm respectuos revederea sau omiterea/adaptarea cerințelor de la pozițiile 9 și 10 din Documentația de atribuire pentru producătorii autohtoni, din următoarele considerente legale:

1. Referitor la Poziția 9: „Actul care atestă dreptul de a comercializa bunuri (Autorizația/notificarea privind activitatea de comerț)”

Argument legal: Potrivit Legii nr. 231/2010 cu privire la comerțul interior, activitatea de producere nu constituie o activitate de comerț supusă notificării dacă produsele sunt vândute direct din unitatea de producție către clienți profesionali (B2B/B2G).

Solicitare: Vă rugăm să modificați cerința în sensul în care, pentru producătorii autohtoni care livrează exclusiv producția proprie din unitatea de fabricare, cerința de prezentare a Notificării privind activitatea de comerț să fie omisă

2. Privitor la Poziția 10: „Prezentarea de dovezi privind conformitatea produselor (Certificat de conformitate și avizul sanitar)”

Argument tehnic și legal: Obiectul prezentei proceduri implică executarea de articole de mobilier și structuri metalice la comandă, adaptate la cerințele și dimensiunile specifice ale Autorității Contractante. Conform regulilor de certificare, un certificat de conformitate se eliberează exclusiv pentru produse standardizate de serie sau loturi industriale existente. Articolele unicat realizate la comandă nu sunt supuse și nu pot obține o certificare de produs pre-existentă, deoarece bunurile se vor fabrica abia după semnarea contractului.

De asemenea, conform normelor Ministerului Sănătății și ANSP, mobilierul de corp și articolele din fier nu sunt supuse procedurii de avizare sanitară obligatorie pe produs finit. Solicitarea acestor documente blochează artificial participarea producătorilor directi.

Solicitare: Vă solicităm omiterea integrală a cerinței de prezentare a certificatului de conformitate și a avizului sanitar pentru produsul finit. În scopul garantării calității sa fie solicitate producătorului prezentarea Declarația de calitate a producătorului însoțită de certificatele de conformitate/calitate ale materiilor prime utilizate (PAL, MDF, profile din fier, accesorii) emise de furnizorii de materiale.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

24.08.2026 19:33

Vedeti anuntul adaptat solicitarilor Dvs.

... afișează tot conținutul

divizarea pe loturi
pentru Achiziție
24.08.2026 15:03

Stimati membrii ai grupului de lucru cerem divizarea pe loturi si anume- mobilier din PAL si scaune ( fotolii ) in loturi separate.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

26.08.2026 18:23

Buna ziua, rubrica - clarificari, este destinata unor explicatii suplimentare asupra documentatiei de atribuire. Solicitarea Dvs se refera la niste aspecte tehnice, care la aceasta etapa, nu poate fi solutionata.

... afișează tot conținutul