Achiziție - Produse alimentare semestrul II anul 2026

Achiziție Academia Stefan cel Mare a MAI

Informație generală

Produse alimentare semestrul II anul 2026
1,925,026.01 MDL
anulat
ocds-b3wdp1-MD-1783607325240

Produse alimentare semestrul II anul 2026


Licitație deschisă
cel mai mic preț
Licitiație electronică: Nu
limba: Romana

publicată
09/07/2026 17:35
clarificări
22/07/2026 15:17
depunere
01/08/2026 15:17
deschidere oferte
01/08/2026 15:17
analiză
desemnare câștigător
contract
Procedură anulată
Cancellation of an invalid procedure.

Surse de finanțare

data validării: 09/07/2026 16:37
Trezoreria de Stat

suma planificată 1,925,026.41 MDL

Detalii achiziție

Lot Valoare CPV Titlu achiziției Cantitate Livrare
Lotul nr. 1. 47,212.03 MDL 15800000-6 Pâine albă din făină de grâu calitatea I 2200 Kilogram Lot anulat
15800000-6 Pâine din făină de secară în amestec cu făină de grâu calitatea I 1100 Kilogram
Lotul nr. 2. 147,870.00 MDL 15800000-6 Covrigi în asortiment, ambalate pechete 200 gr.(190 kg cu mac, 190 kg cu vanilie, 190 kg din grîu cu in, 190 kg grîu cu susan) 760 Kilogram Lot anulat
15800000-6 Biscuiți în pachet 170 gr. -300 gr. (zaharoși 250 kg., de ovez 500kg.) 750 Kilogram
15800000-6 Napolitane în asortiment 3 kg.-5 kg. 800 Kilogram
Lotul nr. 3. 52,535.83 MDL 15800000-6 Făină de grâu calitatea II pachet 2 kg.-5 kg. 120 Kilogram Lot anulat
15800000-6 Crupe de porumb pachet 1 kg. 380 Kilogram
15800000-6 Mazăre (uscata, boabe intregi) pachet 1 kg. 240 Kilogram
15800000-6 Crupe de orez rotund pachet 1 kg. 380 Kilogram
15800000-6 Fasole uscate pachet 1 kg. 230 Kilogram
15800000-6 Crupe de griș pachet 1 kg. 380 Kilogram
15800000-6 Crupe de hrișcă pachet 1 kg. 400 Kilogram
15800000-6 Crupe de mei pachet 1 kg. 220 Kilogram
15800000-6 Crupe de orz pachet 1 kg. 410 Kilogram
15800000-6 Crupe de grâu pachet 1kg 430 Kilogram
15800000-6 Ulei vegetal rafinat dezodorizat din floarea soarelui (produs autohton) 300 Kilogram
15800000-6 Paste făinoase pachet 1 kg.-5 kg. grupa B clasa I (superioară) 400 Kilogram
Lotul nr. 4. 148,450.00 MDL 15800000-6 Carne de bovină refrigerate (calitate superioară) 290 Kilogram Lot anulat
15800000-6 Carne de porcină refrigerate (calitate superioară) 900 Kilogram
15800000-6 Şold de pui boiler dezosat refrigerat 460 Kilogram
15800000-6 Piept de pui refrigerat 130 Kilogram
Lotul nr. 5. 22,916.67 MDL 15800000-6 Peşte de tip HEC (fără cap și măruntaie) 500 Kilogram Lot anulat
Lotul nr. 6. 37,944.45 MDL 15800000-6 Crenvuște de porc (calitatea superioară) 200 Kilogram Lot anulat
15800000-6 Crenvuște de vită (calitatea superioară) 200 Kilogram
15800000-6 Salam fiert tip Doktorscaia (calitatea superioară) 150 Kilogram
15800000-6 Șuncă din carne de porc (calitatea superioară) 135 Kilogram
15800000-6 Salam semi afumat (calitatea superioară) 135 Kilogram
Lotul nr. 7. 108,358.03 MDL 15800000-6 Unt de vacă, cu grăsimea minim 72,5%, produs autohton 600 Kilogram Lot anulat
15800000-6 Cașcaval, produs autohton, Grăsimi minim 50 % 60 Kilogram
15800000-6 Lapte integral concentrate cu zahăr 8,5 % grăsimi, ambalaj butelii PET 480 gr. 24 Kilogram
15800000-6 Lapte 2,5% , pachet 1 l polietilen (produs autohton) 560 Kilogram
15800000-6 Iaurt în asortiment 2,5% produs autohton 125 gr (produs autohton) 1320 Kilogram
15800000-6 Chefir 2,5 % pachet 0,5 l polietilenă (produs autohton) 132 Kilogram
Lotul nr. 8. 15,000.00 MDL 15800000-6 Ouă de găină categoria „M”, cu greutate 53 – 63 gr. (proaspete) 4000 Bucata Lot anulat
Lotul nr. 9. 8,916.67 MDL 15800000-6 Zahăr 1kg. -5kg. 400 Kilogram Lot anulat
15800000-6 Ceai negru frunze medii 15 Kilogram
15800000-6 Oţet 9% 1 litru 20 Kilogram
Lotul nr. 10. 1,766.67 MDL 15800000-6 magiun de mere 680 gr. borcan 40 Kilogram Lot anulat
15800000-6 magiun de prune 680 gr. borcan 20 Kilogram

Documente

DenumireTip documentReferințaDescriereData publicăriiDescarcă
anunt de participare produse alimentare 2026 (1).semnat.pdfbiddingDocumentsAchiziție-20/07/2026 15:17Descarca
anunt de participare produse alimentare 2026.signed.pdfbiddingDocumentsAchiziție-15/07/2026 09:18Descarca
anunt de participare produse alimentare 2026.signed.pdfbiddingDocumentsAchiziție-13/07/2026 08:27Descarca
anunt de participare produse alimentare 2026.signed.pdfbiddingDocumentsAchiziție-09/07/2026 17:35Descarca
documentația standard bunuri.docxbiddingDocumentsAchiziție-09/07/2026 17:35Descarca
duae.docbiddingDocumentsAchiziție-09/07/2026 17:35Descarca

Persoană de contact

Clarificări

lotul 4
pentru Achiziție
10.07.2026 08:11

buna ziua, solictam divizarea lotului 4 pe tipuri separate de carne, pentru a oferi posibilitate de participare si intreprinderilor mici si mijocii producatori de carne. Multumim

... afișează tot conținutul

Răspuns:

13.07.2026 09:22

Anunțul de participare a fost întocmit în dependentă de necesitățile autorității contractante.

... afișează tot conținutul

Lotul 15
pentru Achiziție
10.07.2026 09:14

Pozitia cartofi este de 500kg sau 5000kg?

... afișează tot conținutul

Răspuns:

13.07.2026 09:22

5000 kg. Anunţul a fost modificat.

... afișează tot conținutul

lotul 4
pentru Achiziție
14.07.2026 13:09

solicitam divizarea pe loturi separat econform codurilor specifice CPV.

Clasificarea actuala este contrar principiilor concurentei si prevederilor HG nr.339 din 26-05-2017:
12. Autoritatea contractantă identifică, în cadrul procedurilor de achiziţii publice, codul CPV care să descrie cel mai apropiat necesitatea acesteia.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

15.07.2026 12:48

Buna ziua. Conform Legii nr.131 din 03.07.2015 privind achiziţiile publice, Articolul 39. Împărțirea pe loturi, alin.(1) Autoritatea contractantă are dreptul de a recurge la atribuirea pe loturi a contractelor de achiziţii publice şi a acordurilor-cadru şi, în acest caz, de a stabili dimensiunea şi obiectul loturilor, cu condiţia includerii acestor informaţii în documentația de atribuire.

... afișează tot conținutul

lotul 4
pentru Achiziție
15.07.2026 12:45

În vederea susținerii întreprinderilor mici şi mijlocii (IMM) și facilitarea participării acestora la piața achizițiilor publice, precum și pentru stimularea concurenței, art. 39 al Legii nr. 131/2015 privind achizițiile publice prevede oportunitatea împărțirii pe loturi a contractelor de achiziţie publică şi a acordurilor-cadru.

Dacă nu recurge la atribuirea contractului pe loturi, autoritatea contractantă are obligaţia de a justifica decizia de a nu atribui contractul pe loturi.

Dimensiunea și obiectul loturilor se va stabili de către autoritatea contractantă:
- pe baze cantitative, adaptînd dimensiunea contractelor individuale rezultate astfel încît să corespundă mai bine necesităților autorității contractante și a capacităţii IMM-lor; sau

- pe baze calitative, în conformitate cu diferitele meserii şi specializări implicate, pentru a adapta conţinutul contractelor individuale mai îndeaproape la sectoarele specializate ale IMM-lor, sau în conformitate cu diferitele faze ulterioare ale proiectului.

Pentru fiecare lot în parte se va indica codul CPV și valoarea estimată, fără TVA, și se va menționa dacă este posibilă depunerea de oferte pentru un singur lot, pentru mai multe sau pentru toate loturile. Totodată, în cazul în care pot fi depuse oferte pentru mai multe sau pentru toate loturile, autoritatea contractantă poate limita numărul de loturi care pot fi atribuite aceluiași ofertant. Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite aceluiași ofertant, inclusiv orice alte criterii şi reguli care se vor aplica, urmează a fi indicate în documentația de atribuire.

Astfel, solicităm adaptarea loturilor mai îndeaproape la sectoarele specializate ale IMM-lor, prin divizarea lotului 4 in loturi separate. In caz de nedivizare, sunt create piedici artificiale și suplimentare pentru participarea IMM și producătorilor locali.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

20.07.2026 17:38

Modifiările au fost efectuate

... afișează tot conținutul

Clarificare
pentru Achiziție
16.07.2026 13:04

Stimata autoritate contractanta, solicitam respectuos sa revizuiti lotul nr. 2 (Covirgei in asortiment), astfel incat fiecare tip-mac, in etc., formeaza pozitie separata, pentru ca costul este diferit, iar media, din punct de vedere a formarii pretului nu este relevanta, astfel riscati sa fie livrat cel mai ieftin produs: vanilie.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

20.07.2026 17:38

Modifiările au fost efectuate

... afișează tot conținutul

Participanți

Lotul nr. 1. 47,212.03 MDL Lot anulat
Lotul nr. 2. 147,870.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 3. 52,535.83 MDL Lot anulat
Lotul nr. 4. 148,450.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 5. 22,916.67 MDL Lot anulat
Lotul nr. 6. 37,944.45 MDL Lot anulat
Lotul nr. 7. 108,358.03 MDL Lot anulat
Lotul nr. 8. 15,000.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 9. 8,916.67 MDL Lot anulat
Lotul nr. 10. 1,766.67 MDL Lot anulat
Lotul nr. 11. 18,750.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 12. 2,500.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 13. 26,814.81 MDL Lot anulat
Lotul nr. 14. 6,933.33 MDL Lot anulat
Lotul nr. 15. 88,810.19 MDL Lot anulat
Lotul nr. 16. 7,480.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 17. 50,150.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 18. 9,750.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 19. 43,125.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 20. 4,982.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 21. 52,794.40 MDL Lot anulat
Lotul nr. 22. 73,478.36 MDL Lot anulat
Lotul nr. 23. 161,082.93 MDL Lot anulat
Lotul nr. 24. 559,008.34 MDL Lot anulat
Lotul nr. 25. 2,494.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 26. 4,214.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 27. 36,254.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 28. 41,180.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 29. 36,770.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 30. 2,285.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 31. 7,560.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 32. 3,960.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 33. 13,875.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 34. 31,650.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 35. 1,000.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 36. 4,426.80 MDL Lot anulat
Lotul nr. 37. 33,040.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 38. 2,940.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 39. 750.00 MDL Lot anulat
Lotul nr. 40. 5,997.50 MDL Lot anulat