Achiziție - Lucrări de demolare a clădirii existente, tăierea vegetației și organizarea șantierului de pe terenul cadastral cu nr. 6401106.249 amplasat în mun. Orhei, str. Unirii 156/B pentru obiectivul investițional „Construcția noului sediu al Judecătoriei Orhei

Achiziție AGENTIA DIGITALIZARE IN JUSTITIE SI ADMINISTRARE JUDECATOREA

Informație generală

Lucrări de demolare a clădirii existente, tăierea vegetației și organizarea șantierului de pe terenul cadastral cu nr. 6401106.249 amplasat în mun. Orhei, str. Unirii 156/B pentru obiectivul investițional „Construcția noului sediu al Judecătoriei Orhei
500,000.00 MDL
desemnare câștigător
ocds-b3wdp1-MD-1783421100277

Lucrări de demolare a clădirii existente, tăierea vegetației și organizarea șantierului de pe terenul cadastral cu nr. 6401106.249 amplasat în mun. Orhei, str. Unirii 156/B pentru obiectivul investițional „Construcția noului sediu al Judecătoriei Orhei


Licitație deschisă
cel mai mic preț
Licitiație electronică: Nu
limba: Romana

publicată
07/07/2026 13:48
clarificări
16/07/2026 14:00
depunere
03/08/2026 14:00
deschidere oferte
03/08/2026 14:00
analiză
desemnare câștigător
contract

Surse de finanțare

data validării: 07/07/2026 12:44
Trezoreria de Stat

suma planificată 500,000.00 MDL

Detalii achiziție

Valoare CPV Titlu achiziției Cantitate Livrare
500,000.00 MDL 45111100-9 Lucrări de demolare a clădirii existente, tăierea vegetației și organizarea șantierului 1 Bucata 01.09.2026 - 31.12.2026
31 August 1989 nr.82

Documente

DenumireTip documentReferințaDescriereData publicăriiDescarcă
Anunț de participare.semnat_actualizat.pdfbiddingDocumentsAchizițieAnunț de participare.semnat_actualizat.pdf10/07/2026 08:27Descarca
202607071345_Anunț de participare.pdfbiddingDocumentsAchiziție-07/07/2026 13:48Descarca
202607071345_202604070931_202506251626_duae_ro_0 (1).docbiddingDocumentsAchiziție-07/07/2026 13:48Descarca
202607071345_ds_lucrari_actualizata.docxbiddingDocumentsAchiziție-07/07/2026 13:48Descarca
202607071346_declaratie_ro.docbiddingDocumentsAchiziție-07/07/2026 13:48Descarca
202607071346_Formularul nr. 1.docbiddingDocumentsAchiziție-07/07/2026 13:48Descarca

Persoană de contact

Clarificări

Experiența similară
pentru Achiziție
08.07.2026 07:54

În conformitate cu prevederile Documentației standard pentru realizarea achizițiilor publice de lucrări, pct. 40, experiența similară poate fi demonstrată prin una dintre următoarele două modalități alternative:

1) executarea în ultimii 5 ani a cel puţin a unui contract cu o valoare nu mai mică de 75% din valoarea viitorului contract, confirmat prin prezentarea contractului de antrepriză sau subantrepriză, precum şi prin procesul-verbal de recepţie la terminarea lucrărilor/procesul-verbal de recepţie finală la expirarea perioadei de garanţie, însoţit de certificări de bună execuţie pentru cele mai importante lucrări din partea Beneficiarului (informațiile date se vor include în anexele nr. 12 și nr. 13); sau 2) valoarea cumulată a tuturor contractelor executate în ultimul an de activitate să fie egală sau mai mare decât valoarea viitorului contract, procesele-verbale de recepţie la terminarea lucrărilor/ procesele-verbale de recepţie finală la expirarea perioadei de garanţie, însoţite de certificări de bună execuţie pentru cele mai importante lucrări din partea Beneficiarului (informațiile date se vor include în anexele nr. 12 și nr. 13).
În aceste condiții, constatăm că în anunțul de participare cerința privind experiența similară este formulată neclar, nefiind indicat fără echivoc care dintre cele două modalități prevăzute de pct. 40 din Documentația standard urmează să fie îndeplinită de ofertanți. O asemenea formulare poate genera interpretări diferite și poate afecta modul de pregătire a ofertelor.
Prin urmare, vă rugăm să clarificați expres care dintre cele două modalități de demonstrare a experienței similare este aplicabilă în cadrul prezentei proceduri de achiziție sau, după caz, să confirmați că operatorii economici pot demonstra experiența similară prin oricare dintre cele două opțiuni alternative prevăzute la pct. 40 din Documentația standard, fără ca una dintre acestea să fie impusă în mod exclusiv.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

08.07.2026 11:41

Agenția Digitalizare în Justiție și Administrare Judecătorească adresează mulțumiri pentru interesul manifestat față de procedura de achiziție publică și confirmă că, operatorii economici pot demonstra experiența similară prin oricare dintre cele două opțiuni alternative menționate la pct. 40 din Documentația standard pentru realizarea achizițiilor publice de lucrări. Nicio modalitate nu este impusă în mod exclusiv. Pentru a elimina orice ambiguitate și a asigura respectarea principiilor transparenței și tratamentului egal, Autoritatea Contractantă a modificat Anunțul de participare și urmează a fi publicat pe platformă.

... afișează tot conținutul

Anunț de participare
pentru Achiziție
08.07.2026 08:01

Potrivit prevederilor legislației în domeniul achizițiilor publice și actelor normative incidente, anunțul de participare reprezintă documentul prin care este inițiată procedura de achiziție publică și care stă la baza desfășurării acesteia.
În aceste condiții, vă rugăm să clarificați dacă un anunț de participare care nu este aprobat (semnat) în modul corespunzător de conducătorul grupului de lucru produce efecte juridice și poate constitui un temei legal pentru inițierea și desfășurarea procedurii de achiziție publică.
Totodată, vă rugăm să indicați temeiul legal care justifică valabilitatea unui asemenea anunț, în situația în care acesta nu poartă aprobarea și semnătura persoanei competente, precum și dacă lipsa aprobării de către conducătorul grupului de lucru constituie o abatere de formă sau o încălcare care afectează legalitatea procedurii de achiziție.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

08.07.2026 08:17

Bună ziua. Ca răspuns la solicitarea de clarificare privind lipsa aprobării/semnăturii pe anunțul de participare publicat inițial, vă comunicăm că, din cauza unei erori tehnice în momentul publicării documentației de atribuire a fost atașat fișierul nesemnat. Pentru a remedia această eroare materială de formă și pentru a asigura transparența și deplina legalitate a procedurii de achiziție, anexăm anunțul de participare, aprobat și semnat în modul corespunzător de către conducătorul grupului de lucru (purtând și semnătura electronică calificată). Asigurăm toți operatorii economici că această eroare tehnică de încărcare nu a modificat datele de fond ale achiziției și criteriile de calificare, iar drepturile ofertanților nu au fost în niciun fel afectate.

... afișează tot conținutul

Participanți

Lucrări de demolare a clădirii existente, tăierea vegetației și organizarea șantierului 500,000.00 MDL
03/08/2026 04:46
288,151.99 MDL
31/07/2026 08:59
324,065.72 MDL
03/08/2026 11:15
337,091.87 MDL