Produse alimentare pentru semestrul – II anul 2026
suma planificată 786,100.00 MDL
în scopul asigurării unui cadru concurențial real, transparent și nediscriminatoriu, solicităm respectuos clarificarea și modificarea documentației de atribuire prin acceptarea ambalajului de 180 g ca produs echivalent ambalajului de 200-250 g, cu menținerea cantității totale solicitate în kg și cu respectarea tuturor celorlalte cerințe de calitate și siguranță alimentară aplicabile.
Buna ziua, vă informăm că menținem cerințele prevăzute în documentația de atribuire, deoarece ambalajul solicitat corespunde necesităților instituției și este considerat mai convenabil pentru organizarea și distribuirea produselor alimentare în cadrul instituției.
În cazul refuzului modificării solicitate, Vă rugăm să prezentați o justificare legală, tehnică și economică concretă, prin care să demonstrați că menținerea cerinței privind ambalajul exclusiv de minimum 200 g este strict necesară, proporțională cu necesitățile autorității contractante și nu are caracter discriminatoriu sau restrictiv față de operatorii economici.
Bună ziua,
Autoritatea contractantă nu va modifica specificația tehnică. Totuși, în cazul în care oferta dumneavoastră va fi clasată pe primul loc conform criteriului de atribuire „prețul cel mai scăzut”, aceasta va fi examinată în cadrul procesului de evaluare. Diferența privind specificația va fi analizată din perspectiva unei eventuale abateri nesemnificative, oferta va fi acceptată și evaluată în continuare.
Vă mulțumim pentru înțelegere.