Achiziție - Vehicul de stingere a incendiilor 4000 l (4x4) (implementarea proiectului DARE-EU - Disaster Assistance and Response in Moldova, Bulgaria and Turkey BSB01060)

Achiziție Consiliul Raional Nisporeni

Informație generală

Vehicul de stingere a incendiilor 4000 l (4x4) (implementarea proiectului DARE-EU - Disaster Assistance and Response in Moldova, Bulgaria and Turkey BSB01060)
7,086,215.00 MDL
desemnare câștigător
ocds-b3wdp1-MD-1779105203861

Vehicul de stingere a incendiilor 4000 l (4x4) (implementarea proiectului DARE-EU - Disaster Assistance and Response in Moldova, Bulgaria and Turkey BSB01060)


Licitație deschisă
cel mai mic preț
Licitiație electronică: Nu
limba: Romana

publicată
18/05/2026 15:09
clarificări
20/06/2026 08:55
depunere
22/07/2026 08:55
deschidere oferte
22/07/2026 08:55
analiză
desemnare câștigător
contract

Surse de finanțare

data validării: 18/05/2026 12:36
Trezoreria de Stat

suma planificată 7,086,215.00 MDL

Detalii achiziție

Valoare CPV Titlu achiziției Cantitate Livrare
7,086,215.00 MDL 34100000-8 Vehicul de stingere a incendiilor 4000 l (4x4) (implementarea proiectului DARE-EU - Disaster Assistance and Response in Moldova, Bulgaria and Turkey BSB01060) 1 Bucata 03.08.2026 - 31.12.2026
str.Ioan Voda nr. 2

Documente

DenumireTip documentReferințaDescriereData publicăriiDescarcă
caietul de sarcini nisporeni.autospeciala actualizat18 06 2026 final.signed.pdfbiddingDocumentsAchizițiecaiet de sarcini (specificații tehnice)18/06/2026 08:55Descarca
caietul de sarcini nisporeni.actualizat.docx.signed.pdfbiddingDocumentsAchizițiecaiet de sarcini (specificații tehnice)10/06/2026 10:23Descarca
anunt de participare.signed.pdfbiddingDocumentsAchizițieanunt de participare18/05/2026 15:09Descarca
duae.docbiddingDocumentsAchizițieduae18/05/2026 15:09Descarca
docum standard.docxbiddingDocumentsAchizițiedocum standard18/05/2026 15:09Descarca
caietul de sarcini nisporeni. autospeciala .signed.pdfbiddingDocumentsAchizițiecaiet de sarcini (specificații tehnice)18/05/2026 15:09Descarca

Persoană de contact

Clarificări

Condițiile
pentru Achiziție
28.05.2026 14:25

Bună ziua. Vă rugăm să concretizați, dacă proiectul DARE-EU este supus taxelor vamale, TVA, accize? Vă mulțumim.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

28.05.2026 18:54

Buna ziua,este Hotărâre pentru modificarea anexei nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 246/2010 cu privire la modul de aplicare a facilităților fiscale şi vamale aferente realizării proiectelor de asistenţă tehnică şi investiţională în derulare, care cad sub incidenţa tratatelor internaţionale la care Republica Moldova este parte sau a contractelor de stat (monitorul ofocial nr. 147, 1 aprilie 2026) Conform acestei Hotariri CR Nisporeni este scutuit de TVA, Proiectul se afla la pozitia 293(pct.707)

... afișează tot conținutul

Termen de livrare
pentru Achiziție
06.06.2026 15:45

Stimate grupul de lucru, termen de livrare 30.11.2026 este imposibil de executat. Dupa decernarea cistigatorului rămine doar 4 luni pentru executare acestuia. Producerea Sasiu necesita 5-6 luni , iar montarea suprastructurii 2-3 , apoi livrarea si vamuirea acestuia. Consultați Direcția Situații Excepționale Bãlti pentru detalii cum puteți transfera budgetul pentru anul 2027. Va rugam sa revizuiți termenii de livrare minimum 8 luni. Mulțumesc anticipat.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

08.06.2026 18:00

Buna ziua, ne pare rau dar nu putem modifica termenii de livrare.Trebuie sa respectam termenii de proiect, altfel o sa fim penalizati din buget.

... afișează tot conținutul

Solicitare de clarificari
pentru Achiziție
08.06.2026 14:04

**Format pentru e-mail: Times New Roman, 11**

**Subiect: Solicitare de clarificare și ajustare a cerinței privind cutia de viteze**

Stimată Autoritate Contractantă,

Referitor la procedura de achiziție privind „Vehiculul de stingere a incendiilor 4000 l (4x4)”, vă rugăm să clarificați și să reanalizați cerința din specificațiile tehnice ale șasiului potrivit căreia vehiculul trebuie să fie echipat cu **„cutie de viteze automată 12–16 trepte”**.

Soluția tehnică pe care intenționăm să o ofertăm este prevăzută cu o **cutie de viteze automată cu 8 trepte**, proiectată și omologată de producător pentru categoria respectivă de șasiu, compatibilă cu puterea și cuplul motorului, masa totală autorizată, sistemul de tracțiune 4x4 și utilizarea vehiculului ca autospecială de intervenție.

Menționăm că numărul treptelor de viteză reprezintă o caracteristică constructivă a transmisiei și nu determină, în mod individual, performanțele funcționale ale vehiculului. O transmisie automată cu 8 trepte poate asigura performanțe echivalente în ceea ce privește capacitatea de deplasare, utilizarea cuplului motor, comportamentul în regim rutier și extrarutier, viteza maximă solicitată și compatibilitatea cu suprastructura și priza de putere.

În acest sens, vă rugăm să confirmați că va fi acceptată și o **cutie de viteze automată cu 8 trepte**, cu condiția ca aceasta:

* să fie omologată de producător pentru șasiul ofertat;
* să fie compatibilă cu puterea și cuplul motorului și cu masa totală a vehiculului;
* să permită atingerea performanțelor de deplasare solicitate;
* să fie compatibilă cu tracțiunea 4x4 și cu priza de putere necesară acționării pompei;
* să nu afecteze funcționalitatea, siguranța sau capacitatea operațională a autospecialei.

Pentru asigurarea unei participări cât mai largi și a acceptării unor soluții tehnice echivalente, vă solicităm respectuos modificarea cerinței după cum urmează:

**„Cutie de viteze automată, minimum 8 trepte”**

sau, alternativ:

**„Cutie de viteze automată cu 8–16 trepte”.**

În cazul în care o transmisie automată cu 8 trepte nu este acceptată, vă rugăm să indicați justificarea tehnică și funcțională concretă pentru care este indispensabilă existența unui număr de minimum 12 trepte, precum și performanța operațională care nu ar putea fi realizată printr-o transmisie automată cu 8 trepte.

Vă mulțumim pentru clarificare.

Cu stimă,

... afișează tot conținutul

Răspuns:

10.06.2026 20:29

Bună ziua, Consiliul raional Nisporeni a analizat întrebarea dată și Vă anunțăm că precizările dvs. au fost luate în calcul, iar caietul de sarcini(specificațiile tehnice) ajustate au fost republicate pe portalul achizitii.md.

... afișează tot conținutul

Sasiu nou, an de fabricatie 2024
pentru Vehicul de stingere a incendiilor 4000 l (4x4) (implementarea proiectului DARE-EU - Disaster Assistance and Response in Moldova, Bulgaria and Turkey BSB01060)
17.06.2026 16:13

Va rugam sa acceptati si un sasiu cu an de fabricatie 2024, nou, nefolosit, cu indeplinirea tuturor caracteristicilor tehnice impuse de caietul de sarcini, avand in vedere ca perioada de garanție integrală curge exclusiv de la data recepției de către Autoritatea Contractantă.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

18.06.2026 11:06

Bună ziua, Consiliul raional Nisporeni a analizat întrebarea dată și Vă anunțăm că precizările dvs. au fost luate în calcul, iar caietul de sarcini(specificațiile tehnice) ajustate au fost republicate pe portalul achizitii.md.

... afișează tot conținutul

Participanți

Vehicul de stingere a incendiilor 4000 l (4x4) (implementarea proiectului DARE-EU - Disaster Assistance and Response in Moldova, Bulgaria and Turkey BSB01060) 7,086,215.00 MDL
22/07/2026 08:50
5,500,000.00 MDL
Ofertă refuzată
20/07/2026 10:43
5,589,000.00 MDL
Ofertă refuzată
21/07/2026 23:26
5,990,000.00 MDL
Ofertă refuzată
21/07/2026 22:14
6,648,000.00 MDL
Ofertă refuzată
21/07/2026 14:43
10,560,111.00 MDL