Servicii de deservire și întreținere a dispozitivelor medicale – 2026 REPETAT
suma planificată 106,105.00 MDL
Bună ziua.
Rugăm respectos ajustarea pasului minim la 0,1%, dar nu 1%.
Mulțumim anticipat.
Buna ziua,toate cerințele de calificare sunt indicate în anunțul de participare. Vă rugăm să vă conformați cerințelor inaintate.
Conform p.12 Tehnici și instrumente specifice de atribuire licitația electronică, conform platformei de achiziții publice (pasul minim 0.01%, 3 runde). Vă rugăm să păstrați pasul minim indicat. Acum este 1%, ce este foarte mare.
Cerințele au fost înaintate la decizia grupului de lucru din cadrul IMSP IMU în conformitate cu prevederile art.40 alin. (1) lit al Legii privind achizițiile publice Nr.131 din 03.07.2015. Totodată ținem să menționăm că condițiile/solicitările Dvs. înaintate, în felul cum au fost solicitate, în speță ar determina impunerea unor cerințe dezavantajoase pentru autoritatea contractantă/beneficiarii finali, fapt care este inadmisibil, la caz, or, oportunitatea achiziționării de servicii de o anumită performanță și calitate, sunt stabilite de fiecare autoritate contractantă în parte în funcție de necesitățile obiective ale acesteia/a beneficiarilor finali, iar autoritatea contractantă este singura în măsură să decidă asupra necesităților obiective ale sale și modalității de satisfacere a lor.