Achiziție - Construcția Complexului Monahal al Mănăstirii Eroilor cu Hramul ”Înălțarea Domnului”, din satul Stoianovca, raionul Cantemir, tranșa - I

Achiziție Comunitatea religioasă Mănăstirea Eroilor

Informație generală

Construcția Complexului Monahal al Mănăstirii Eroilor cu Hramul ”Înălțarea Domnului”, din satul Stoianovca, raionul Cantemir, tranșa - I
450,000.00 EUR
anulat
ocds-b3wdp1-MD-1774442598931

Construcția Complexului Monahal al Mănăstirii Eroilor cu Hramul ”Înălțarea Domnului”,
din satul Stoianovca, raionul Cantemir, tranșa - I


Licitație deschisă
cel mai mic preț
Licitiație electronică: Nu
limba: Romana

publicată
25/03/2026 14:48
clarificări
11/04/2026 13:09
depunere
21/04/2026 05:09
deschidere oferte
21/04/2026 05:09
analiză
desemnare câștigător
contract
Procedură anulată
Cancellation of an invalid procedure.

Surse de finanțare

data validării: 25/03/2026 15:19
Trezoreria de Stat

suma planificată 450,000.00 EUR

Detalii achiziție

Valoare CPV Titlu achiziției Cantitate Livrare
450,000.00 EUR 45200000-9 Construcția Complexului Monahal al Mănăstirii Eroilor cu Hramul ”Înălțarea Domnului”, din satul Stoianovca, raionul Cantemir, tranșa - I 1 Bucata Lot anulat

Documente

DenumireTip documentReferințaDescriereData publicăriiDescarcă
declaratie - lucrări de reparatii comunitatea religioasă mânăstirea eroilor cu hramul „înălțarea domnului” 2026 (1).docbiddingDocumentsAchiziție-25/03/2026 14:48Descarca
anunt de participare - lucrări de reparatii comunitatea religioasă mânăstirea eroilor cu hramul „înălțarea domnului” 2026 new.signed.pdftenderNoticeAchiziție-25/03/2026 14:48Descarca
caiet de sarcini - lucrări de reparatii comunitatea religioasă mânăstirea eroilor cu hramul „înălțarea domnului” 2026.signed.pdftechnicalSpecificationsAchiziție-25/03/2026 14:48Descarca
documentatia standard - lucrări de reparatii comunitatea religioasă mânăstirea eroilor cu hramul „înălțarea domnului” 2026 (1).docxbiddingDocumentsAchiziție-25/03/2026 14:48Descarca
duae - lucrări de reparatii comunitatea religioasă mânăstirea eroilor cu hramul „înălțarea domnului” 2026 (1).docbiddingDocumentsAchiziție-25/03/2026 14:48Descarca

Persoană de contact

Clarificări

Caiet de sarcini
pentru Achiziție
30.03.2026 17:20

Rugăm să publicați forma desfășurată a caietului de sarcini și proiectul de execuție

... afișează tot conținutul

Răspuns:

30.03.2026 21:12

Lista cantităților de lucrări este publicată pe platformă, iar proiectul tehnic poate fi consultat de către operatorii economici în cadrul vizitei în șantier, efectuate cu programare prealabilă.

... afișează tot conținutul

Lista cantităților de lucrări
pentru Achiziție
31.03.2026 11:57

Lista cantităților de lucrări este publicată pe platformă fără specificarea resurselor. Vă rugăm să publicați forma desfășurată a caietului de sarcini, cu includerea resurselor, pentru a putea întocmi devizul de cheltuieli în strictă conformitate cu acesta.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

01.04.2026 13:48

Buna ziua Lista cantităților de lucrări (Formularul nr. 1) este elaborată în conformitate cu prevederile CPL.01.01-2012.
Devizele de ofertă (devizele locale) urmează a fi elaborate în conformitate cu prevederile CPL.01.01-2012, cu respectarea cerințelor proiectelor tehnice de execuție.

... afișează tot conținutul

caiet de sarcini
pentru Achiziție
02.04.2026 22:06

Bună ziua, vă rugăm să atașați formularul F5 fără prețuri. Mulțumim pentru înțelegere

... afișează tot conținutul

Răspuns:

04.04.2026 17:13

Buna ziua Lista cantităților de lucrări (Formularul nr. 1) este elaborată în conformitate cu prevederile CPL.01.01-2012.
Devizele de ofertă (devizele locale) urmează a fi elaborate în conformitate cu prevederile CPL.01.01-2012, cu respectarea cerințelor proiectelor tehnice de execuție.

... afișează tot conținutul

caiet de sarcini
pentru Achiziție
05.04.2026 14:09

Bună ziua. Având în vedere că specificațiile tehnice conțin numeroase poziții modificate, vă rugăm să postați formularul F5 fără prețuri, extins pe platformă, la cerere, pentru a putea întocmi devizul de cheltuieli în strictă conformitate cu acesta.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

05.04.2026 19:46

Lista cantităților de lucrări se ofertează în conformitate cu cerințele proiectului tehnic. Acesta este unul din motivele pentru care sa impus necesitatea efectuării vizitei în teren (vizita șantierului și familiarizarea cu Proiectul Tehnic)

... afișează tot conținutul

caiet de sarcini
pentru Achiziție
06.04.2026 10:21

Inspecția la fața locului nu oferă o imagine clară asupra modificărilor aduse punctelor modificate din caietul de sarcini. În acest sens, vă rugăm insistent să încărcați pe platformă formularul detaliat al devizului F5, fără a menționa prețurile, pentru ca noi să putem întocmi devizul în strictă conformitate cu acesta.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

06.04.2026 20:35

Vă informăm că documentația pusă la dispoziție în cadrul procedurii este suficientă pentru elaborarea ofertelor.

Formularele de deviz (F3, F5, F7) urmează a fi întocmite de către fiecare operator economic în baza documentației disponibile și a propriilor calcule, cu respectarea normativelor în vigoare.

Autoritatea contractantă nu va pune la dispoziție formulare precompletate.

... afișează tot conținutul

Caiet de sarcini
pentru Achiziție
08.04.2026 16:35

Înțelegem poziția autorității contractante privind întocmirea devizelor de către operatorii economici.

Totuși, pentru a evita interpretări diferite și riscuri de neconformitate, vă rugăm să confirmați următoarele aspecte:
- dacă toate cantitățile și specificațiile tehnice necesare sunt reflectate integral în documentația pusă la dispoziție;
- dacă există sau nu lucrări/poziții care urmează a fi considerate implicit, deși nu sunt detaliate explicit.

Menționăm că orice neclaritate în această etapă poate conduce la diferențe semnificative în elaborarea ofertelor.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

09.04.2026 13:57

Confirmăm că documentația de atribuire pusă la dispoziție (inclusiv caietul de sarcini, listele de cantități și celelalte documente aferente) reflectă, în măsura elaborării proiectului, lucrările, cantitățile și specificațiile tehnice necesare pentru întocmirea ofertelor.

Totodată, ofertanții au obligația de a analiza în mod complet documentația, inclusiv în corelație cu normele tehnice și regulile de bună execuție aplicabile, precum și rezultatele vizitei la fața locului, astfel cum este prevăzut în documentația de atribuire.

În acest sens, orice lucrări sau resurse care rezultă implicit din documentația tehnică, din normativele în vigoare sau din necesitatea realizării integrale și funcționale a obiectivului, urmează a fi incluse în ofertă..

Responsabilitatea pentru întocmirea corectă și completă a devizelor revine ofertanților, în conformitate cu cerințele documentației și legislației aplicabile.

... afișează tot conținutul

Participanți

Construcția Complexului Monahal al Mănăstirii Eroilor cu Hramul ”Înălțarea Domnului”, din satul Stoianovca, raionul Cantemir, tranșa - I 450,000.00 EUR Lot anulat