Lucrări de reparație capitală a sistemului electric, etajul III la IP Gimnaziul Pitușca.
suma planificată 277,020.61 MDL
| Valoare | CPV | Titlu achiziției | Cantitate | Livrare |
|---|---|---|---|---|
| 277,020.61 MDL | 45200000-9 | Lucrări de reparație capitală a sistemului electric, etajul III la IP Gimnaziul Pitușca. | 1 Metru patrat |
13.04.2026 - 31.12.2026 str. Biruinta nr.1 |
Solicitam caietul de sarcini descifrat.
Bună ziua, stimați operatori economici!
În cadrul procedurii de achiziție, la documentația de atribuire este anexat caietul de sarcini desfășurat, intitulat „Formular desfășurat – Gim. Pitușca”.
Vă rugăm să studiați cu atenție documentele atașate.
Solicitam anexarea proiectului de executie.
În atenția operatorilor economici!
Caietul de sarcini și formularul desfășurat au fost întocmite și verificate corespunzător, în conformitate cu legislația în vigoare. Specialiștii s-au ghidat după documentația voluminoasă a instituției, care nu a putut fi scanată în format electronic.
Toți cei interesați să participe și să elaboreze oferta conform cerințelor beneficiarului sunt rugați să se prezinte la fața locului pentru a studia documentația și a se familiariza cu șantierul, situat în raionul Călărași, satul Pitușca, Gimnaziul Pitușca.
Buna ziua. Cerinta data este obligatorie de a vizita obiectul achizitiei , sau la dorinta ? Deoarece in anunt de parcicipare nu este specificata aceasta cerinta.
Stimați operatori economici!
Vă informăm că autoritatea contractantă nu a stabilit ca fiind obligatorie cerința de vizitare a obiectului achiziției. Prin urmare, vizitarea amplasamentului poate fi efectuată la discreția operatorilor economici interesați, fără a constitui o condiție obligatorie pentru participarea la procedură.
Declarație privind experienţa similară / lista lucrari solicitam modificarea sau excluderea cerintei privind prezentarea procesele verbale de recepţie finală la expirarea perioadei de garanţie, însoţite de recomandări pentru cele mai importante lucrări din partea Beneficiarului. Cerintele impuse de Dumneavoastră sunt exagerate ceea ce contravine cu art. 17 alin (9) din LP 131 din 03-07-2015, prin cerintele respective Dumneavoastră limitati participarea a mai mulți candidați la procedura de achizitii.
Conform cerințelor prevăzute la punctul 40 din Documentația standard aprobată prin Ordinul Ministrului Finanțelor nr. 69 din 07.05.2021, autoritatea contractantă a stabilit criterii de calificare privind experiența similară, oferind operatorilor economici două modalități alternative de demonstrare a acesteia.
Astfel, operatorul economic poate face dovada experienței fie prin prezentarea unui contract executat în ultimii 5 ani, cu o valoare de cel puțin 75% din valoarea viitorului contract, fie prin cumularea valorii contractelor executate în ultimul an de activitate, aceasta fiind egală sau mai mare decât valoarea contractului ce urmează a fi atribuit.
Totodată, documentația prevede în mod expres că confirmarea executării lucrărilor poate fi realizată prin prezentarea procesului-verbal de recepție la terminarea lucrărilor (sau a procesului-verbal de recepție finală la expirarea perioadei de garanție), însoțit de certificatul de bună execuție.
Prin urmare, rezultă că autoritatea contractantă a admis caracterul alternativ al documentelor justificative, nefiind impusă în mod obligatoriu prezentarea exclusivă a procesului-verbal de recepție finală.