Servicii de spălare și curățare ecologică a textilelor și altor articole de uz instituțional pentru anul 2026
suma planificată 530,000.00 MDL
Vă rugăm să ne oferiți o clarificare privind cantitățile exacte sau estimative ale lenjeriei necesare în chirie pentru prestarea serviciilor solicitate în cadrul procedurii de achiziție.
Mai exact, vă rugăm să indicați:
Câte complete/seturi de lenjerie sunt necesare pentru instituție (lenjerie de pat, fețe de pernă, cearceafuri, , prosoape etc.);Aceste informații sunt esențiale pentru ca operatorul economic să poată estima corect costurile și resursele necesare pentru executarea contractului, asigurând o ofertă realistă și competitivă.
Dacă este posibil, să specificați numărul total de paturi/locuri pentru care se solicită lenjerie în chirie, pentru o evaluare corectă a necesarului;
Lenjerie pentru 171 paturi. prosoape nu sunt necesare.
Conform ;Temei legal:
- Anexa nr. 2 la Legea nr. 10/2009;
- Art. 6 alin. (8) din Legea nr. 160/2011;
- Art. 4 din Legea nr. 231/2010.
Genul de activitatea Spălarea și curățarea articolelor textile și a produselor de blană – nu se supune autorizării sanitare. Prin urmare, pentru această activitate nu se eliberează autorizație sanitară si nu este obligatoriu. Va rugam sa modificati datele in anunt de participare.
Ok. În caz că nu reușim modificarea anunțului nu se va lua în calcul acest punc din anunt.
Vă rugăm să ne explicați, în procente aproximative, care este ponderea lenjeriei închiriate și a lenjeriei proprii utilizate de instituție.
Această informație este necesară pentru estimarea corectă a volumelor reale de lucru și pentru planificarea cheltuielilor operatorului economic.
Pentru 171 paturi să fie in circulație 2 complecte