Floculant pentru deshidratarea nămolului brut rezultat în procesul de epurare a apelor uzate la Stația de epurare din or. Chișinău
suma planificată 3,770,000.00 MDL
| Valoare | CPV | Titlu achiziției | Cantitate | Livrare |
|---|---|---|---|---|
| 3,770,000.00 MDL | 24958200-6 | Floculant pentru deshidratarea nămolului brut rezultat în procesul de epurare a apelor uzate la Stația de epurare din or. Chișinău | 1 Kilogram |
26.10.2025 - 30.10.2026 str.Albişoara 38 |
Stimate Grup de lucru,
În Anunțul de Participare nr. 55, la punctul 8, se specifică o listă exhaustivă de 4 floculanți admiși. Totodată, Caietul de Sarcini (Anexa I) descrie în detaliu caracteristicile tehnice și de performanță solicitate pentru produs, fără a face referire la denumiri comerciale.
Având în vedere principiul liberei concurențe și prevederile legale privind achizițiile publice, care încurajează descrierea prin specificații tehnice standard, vă rugăm să clarificați dacă se admite participarea cu un produs tehnic echivalent, care corespunde integral și poate demonstra conformitatea cu toate cerințele din Caietul de Sarcini, în special cu norma de consum specificată la punctul II.7?
La etapa actuală Entitatea contractantă nu poate accepta alți floculanți de cât cei patru tipuri nominalizați expres în anunțul de participare, care anterior au fost testați și acceptați de către specialiștii tehnologi din cadrul întreprinderii.
Pentru informații suplimentare privind preselecția Floculanților și testarea acestora a se consulta: https://mtender.gov.md/tenders/ocds-b3wdp1-MD-1737636541563?tab=contract-notice