Sistem de supraveghere video conform caietului de sarcini.
suma planificată 156,000.00 MDL
| Valoare | CPV | Titlu achiziției | Cantitate | Livrare |
|---|---|---|---|---|
| 156,000.00 MDL | 32300000-6 | Lot №1 Sistem de supraveghere video | 1 Bucata |
22.03.2024 - 05.03.2025 str. Sarmizegetusa, 51 |
Buna ziua, puteti va rog argumenta specificatia З2сh IP Network Video Recorder pentru саmеrе IP cu
sistemul de ореrаrе TRASSIR OS
E nevoie de sistemul de operare trassir, sau e de tipul Trassir?
Nu aveti alte specificatii in caietul de sarcini care ar dovedi necesitatea acestui produs, va rog sa specificati daca putem veni cu oferta pe alt brand care satisface cerintelor tehnice
NVR-ul IP (Network Video Recorder) trebuie să utilizeze sistemul de operare TRASSIR OS de tip TRASSIR. Întreprinderea deține deja un sistem de supraveghere video cu OS Trassir de tip TRASSIR. Ofertantul trebuie să propună soluții tehnice pentru conectarea la sistemul existent, asigurând compatibilitatea camerelor cu cerințele minime din caietul de sarcini, pentru a evita conflictele în rețea. Totodată, configurarea sistemului de supraveghere video trebuie să permită vizualizarea tuturor camerelor în cadrul programului specific sistemului de operare TRASSIR.
In caietul de sarcini ati indicat marimile si consumul de energie la camere, totodata ati notat si unghiul de vizualizare. Cat de importante sunt aceste date? in cazul utilajului cu aceeasi parametri tehnici dar cu dimensiuni diferite si unghi de vizualizare apropiat cu 1-2 grade diferenta, se va lua in calcul aceste date ca fiind importante?
Ofertele cu parametri care depășesc minimul specificat în caietul de sarcini sunt permise, aceștia putând fi chiar de o generație superioară, îmbunătățind calitatea produsului. Totuși, fiecare parametru al fiecărei camere sau materiale trebuie să fie compatibil cu sistemul de operare, asigurând funcționarea corespunzătoare a sistemului în ansamblu.
Buna ziua este necesar si elaborarea proiectului cu autorizare
Bună ziua! Vă rugăm să specificați întrebarea dumneavoastră în detaliu, inclusiv aspectele legale la care vă referiți.
Va rog sa ii intrebati
La punctul 4 in descrierea capacitatilor tehnice a camerei solicitate apare Doza de conexiune si Suport pentru perete. Intrebarea e daca aceste doua suporturi de instalare trebuie sa fie compatibele cu camera? Sau camera trebuie sa fie in complect cu aceste doua suporturi? Daca trebuie sa fie in complect , va rog sa mentionati, din cantitatea de 5 camere cate trebuie sa fie cu suport de perete si cate cu doza de conexiune?
Toate camerele prevăzute la punctul 4 trebuie să fie dotate cu suporturile menționate în caietul de sarcini.
Intrebarea aveti nevoie de proiect desfasurat elaborat de proiectant daca da atunci un intra costul lui in oferta de pret
Pentru lucrări de instalare ofertantul va prezenta documentația de deviz (formele nr.3, nr.5, nr.7 desfășurat corespunzător CPL.01.01-2012 sau alte metode elaborate și aprobate prin acte normative de către Ministerul Economiei și Infrastructurii). Normativele cheltuielilor de regie, beneficiul de deviz, cheltuielile pentru transportarea materialelor și salariul mediu pe ramură pentru muncitori-constructori nu poate fi mai mare decât cel stabilit de Ministerul Economiei și Infrastructurii.
Sumele indicate în deviz trebuie să corespundă cu sumele din oferta prezentată.
Ofertantul este obligat să ia cunoștință cu volumul lucrărilor ce vor fi executate.
1. Privind suporturile si doze pentru camere. Din cele mentionate in punctul 4 dvs aveti nevoie de 5 camere, totodata mentionati ca camerele trebuie sa fie impreuna cu suport si doza, va aducem la cunostinta ca in cazul camerelor silicitate se poate instala sau suportul de perete sau doza, nu se poate instala si una si alta. De accea, rugam sa mentionati cate doze aveti nevoie pentru cele 5 camere si cate suporturi?
Doza de conexiune HIA-J102
Suport de perete HIA-B401-110T
Pentru toate 5 camere
2. Privind proiectarea. La punctul 7 mentionati urmatoarele: obiectul contractului va consta in proiectarea unui sistem de supraveghere video cu саmеrа de lаut vederi, furnizarea si instalarea sistemului respectiv.
Intrebarea este, atunci cand spuneti de proiectare, va referiti la faptul ca ofertantul trebuie sa vina cu un proiect elaborat de un proiectant licentiat si autorizat de organele competente? Ca mai apoi in baza acestui proiect sa fie efectuata instalarea sistemului? Daca da, va rog sa revizuiti termenii de livrare a serviciilor incat de la semnarea contractului, 30 zile pentru proiectare, livrare si instalarea sistemului, punere in functiune si instruirea personalului este foarte putin.
Lucrările efectuate de instalare trebuie să fie conforme cu legislația în vigoare. Ofertantul va prezenta garanția inclusiv pentru lucrările efectuate. Cu ce soluții va fi însoțită oferta tehnică este la discreția ofertantului. Caietul de sarcini nu va fi modificat. 30 de zile după încheierea contractului este un termen suficient.
Vrem un raspuns clar este nevoie de proiect executat de proiectant si autorizat de organele competente da sau nu ?
Conform caietului de sarcini, această sarcină nu este prevăzută.