Achiziție - “Achiziționarea ultrasonografelor (USG), conform necesităților IMSP, pentru anul 2023”

Achiziție IP Oficiul de Gestionare a Programelor de Asistență Externă

Informație generală

“Achiziționarea ultrasonografelor (USG), conform necesităților IMSP, pentru anul 2023”
17,600,000.00 MDL
activ
ocds-b3wdp1-MD-1669273566548

“Achiziționarea ultrasonografelor (USG), conform necesităților IMSP, pentru anul 2023”


Licitație deschisă
cel mai mic preț
Licitiație electronică: Da
limba: Romana

publicată
24/11/2022 09:28
clarificări
16/12/2022 18:00
depunere
09/01/2023 10:00
deschidere oferte
10/01/2023 14:00
analiză
desemnare câștigător
contract

Surse de finanțare

data validării: 12/03/2023 16:36
Trezoreria de Stat

suma planificată 17,600,000.00 MDL

Detalii achiziție

Valoare Pas minim CPV Titlu achiziției Cantitate Livrare Deschidere oferte Link Public
17,600,000.00 MDL 17,600.00 MDL 33100000-1 “Achiziționarea ultrasonografelor (USG), conform necesităților IMSP, pentru anul 2023” 22 Bucata 01.03.2023 - 31.12.2023
Conform listei de distribuție atașate
2023-01-10 14:00:00

Documente

DenumireTip documentReferințaDescriereData publicăriiDescarcă
Caiet de sarcini (USG) 14.12.2022.semnatbiddingDocumentsAchizițieCaiet de sarcini (USG) 14.12.2022.semnat14/12/2022 17:00Descarca
Anunt de participare (USG) 14.12.2022.semnatbiddingDocumentsAchizițieAnunt de participare (USG) 14.12.2022.semnat14/12/2022 17:00Descarca
Contract model din 14.12.2022biddingDocumentsAchizițieContract model din 14.12.202214/12/2022 17:00Descarca
Propunerea tehnică (USG) 14.12.2022technicalSpecificationsAchizițiePropunerea tehnică (USG) 14.12.202214/12/2022 17:00Descarca
Propunerea financiară din 14.12.2022technicalSpecificationsAchizițiePropunerea financiară din 14.12.202214/12/2022 17:00Descarca
Caiet de sarcini (USG) 08.12.2022.semnattechnicalSpecificationsAchizițieCaiet de sarcini08/12/2022 13:22Descarca
Propunerea tehnică (USG) 08.12.2022technicalSpecificationsAchizițiePropunerea tehnică08/12/2022 13:22Descarca
Propunerea tehnică (USG) 02.12.2022technicalSpecificationsAchizițiePropunerea tehnică (USG) 02.12.202202/12/2022 18:58Descarca
Caiet de sarcini (USG) 02.12.2022.semnat (1)biddingDocumentsAchizițieCaiet de sarcini (USG) 02.12.2022.semnat (1)02/12/2022 18:58Descarca
Lista de distribuțiebiddingDocumentsAchizițieLista de distribuție24/11/2022 09:28Descarca
DUAE modelbiddingDocumentsAchizițieDUAE model24/11/2022 09:28Descarca
Anunt de participare.semnatbiddingDocumentsAchizițieAnunt de participare24/11/2022 09:28Descarca
Caiet de sarcini.semnatbiddingDocumentsAchizițieCaiet de sarcini.24/11/2022 09:28Descarca
Cerere de participare_ModelbiddingDocumentsAchizițieCerere de participare_Model24/11/2022 09:28Descarca
Scrisoare de garantie bancara_ModelbiddingDocumentsAchizițieScrisoare de garantie bancara_Model24/11/2022 09:28Descarca
Propunerea financiarătechnicalSpecificationsAchizițiePropunerea financiară24/11/2022 09:28Descarca
Propunerea tehnicătechnicalSpecificationsAchizițiePropunerea tehnică24/11/2022 09:28Descarca
Declaratie privind valabilitatea ofertei_ModelbiddingDocumentsAchizițieDeclaratie privind valabilitatea ofertei_Model24/11/2022 09:28Descarca
Contract modelbiddingDocumentsAchizițieContract model24/11/2022 09:28Descarca
Date bancarebiddingDocumentsAchizițieDate bancare24/11/2022 09:28Descarca
Declaratie beneficiari efectivi_ModelbiddingDocumentsAchizițieDeclaratie beneficiari efectivi_Model24/11/2022 09:28Descarca

Persoană de contact

Clarificări

Clarificari
pentru Achiziție
28.11.2022 14:23

Referitor la cerinta, “Working time of 2 hours or more”, va comunicam ca aceasta cerinta este specifica echipametelot portabile tip laptop, ce sunt special concepute in a lucra o perioada cat mai mare cu bateria din dotare. In cazul sistemelor performante stationare, aceasta cerinta nu isi face sensul intrucat acestea au un consum mai mare de energie pentru a putea procesa cantitatea de informatii mult mai mare. In general sistemele au in dotare baterii care, in cazul unei intreruperi a energiei electrice, pot alimenta sistemul pana la terminarea examinarii curente. Pentru a nu restrictiona participarea a cat mai multi producatori, va rugam, modificati cerinta in “Working time of 30 minutes or more”

... afișează tot conținutul

Răspuns:

01.12.2022 13:43

Buna ziua. Se ajustează caietul de sarcini prin modificarea punctului “13 Alimentare electrică”, se modifică din “Echipament prevăzut cu o baterie de rezervă, capacitate:” în “Baterie internă sau UPS – timp de lucru 30 de minute sau mai mult”. Câmpul: “• Timp de lucru 2 ore sau mai mult”, “• Timpul de reîncărcare a bateriei nu mai mult de 4 ore”, “14 Accesorii UPS pentru întregul sistem” – se exclud.

... afișează tot conținutul

Clarificari
pentru Achiziție
29.11.2022 09:33

Referitor la cerinta , "3D/4D in Cardiology", la fel ca si colegii ce s-au expus mai sus, credem ca este o cerinta nefondata, mai ales avand in vedere ca indeplinirea acestei cerinte pe viitor ar cere sume mai mari ca insasi costul instalatiei la configuratiia ceruta initial. Ca aceasta functie sa devina functionala pe viitor, va fi nevoie de procurarea a unei sonde speciale sectoriale 4D , deobicei de tip TEE si a unui soft special, ce ar permite masurarile efectuate cu ajutorul acesteia.
Mai mult, necesiitatea in aceste masurari ar fi in cazurile instalarii valvelor de tip TAVI, tehnologie pe care la moment o detine o singura institutie din tara , IMSP Institutul de Cardiologie, si nu credem ca in viitorul apropiat 22 de Institutii , (dupa numarul de aparate cerute), sa necesite aceasta tehnologie... Pentru a nu ridica nemotivat preturile utilajului oferit si a nu restrictiona participarea a mai multor producatori la aceasta licitatie insistam ca acest punct sa fie eliminat din cerinte.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

01.12.2022 13:43

Conform cerințelor caietului de sarcină se solicit parametrul „3D/4D in Cardiology” cu posibilitatea de implementare ulterioară. Deci, este necesar ca dispozitivul să posede capacitatea de dotare ulterioară a acestui pachet de analiză, dat fiind faptul că se planifică procurarea unui ultrasonograf general cu diferite posibilități pentru utilizator.

... afișează tot conținutul

“3D/4D in Cardiology
pentru Achiziție
04.12.2022 18:56

Cerința “3D/4D in Cardiology” consideram ca a fi una restrictiva si nefondata. Totodată va informăm ca aceasta cerinta este specifica unu ecocardiograf, nu a unui ecograf general. Autoritatea contractantă, asa cum a realizat caietul de sarcini, dorește achiziționarea unu ecograf general nu a unuia specializat doar pe studiul cordului adult. Înlăturarea acestei cerințe este imperios necesară și nu va afecte performantele echipamentului achizitionat, doar va permite mai multor producatori sa participe la procedura de achiziție publică!
Condideram oportun înlocuirea cerinței 3D/4D in cardiologiy in pachet de analiza cardiac avansat !

... afișează tot conținutul

Răspuns:

05.12.2022 20:48

Se acceptă, vor fi opearte modificări la cerința tehnică: „Pachete de analiză (Software), 3D/4D Cardiologie - cu posibilitatea de implementare ulterioară” în „Pachete de analiză (Software), Cardiologie - cu posibilitatea de implementare ulterioară”. Mulțumim pentru clarificare.

... afișează tot conținutul

Clarificare
pentru Achiziție
08.12.2022 13:30

La ultima întrebare, din caietul de sarcini modificat rezultă minim 2-5 MHz, vă rugăm să indicați care este parametrul final?

... afișează tot conținutul

Răspuns:

08.12.2022 13:38

Buna ziua, parametrul final este minim 2-5 MHz, o eroare de redacție. Mulțumim pentru clarificare.

... afișează tot conținutul

Termenii și condițiile de livrare solicitați
pentru Achiziție
10.12.2022 14:13

In conditiile crizei actuale in lume de semiconductoare si componente electronice termenii de livrare solicitati (de 40 zile si 60 zile) sunt foarte restrinsi si respectiv limiteaza semnificativ concurenta pentru producatorii cu renume care utilizeaza componente calitative si care necesita un timp producere de minimum 3-4 luni. Deaceea solicitam modificarea livrarii a primei transde din "în decurs de până la 40 de zile" in "în decurs de până la 120 de zile" iar a transei II in "în decurs de până la 160 de zile". Altfel aceasta solicitare din start limiteaza participarea producatorilor de calitate, cu atit mai mult asa un termen este suspicios de restrins.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

14.12.2022 16:50

Bună ziua, au fost modificate tranșele de livrare după cum urmează: I tranșă (11unități) - în decurs de până la 60 de zile calendaristice de la înregistrarea contractului; II tranșă (11 unități) – în decurs de până la 80 de zile calendaristice de la înregistrarea contractului. Mulțumim pentru clarificare.

... afișează tot conținutul

Clarificare
pentru Achiziție
09.12.2022 11:30

La punctul 7 din cerințe generale punctul 3D în timp real este sinonim a 4D (volumuri in timp(sec.))
Și el este tot acelasi ca opțiunea 3D/4D în obstetrică și ginecologie.
Va rugam sa luati in considerare acest moment și sa scoateți punctul acesta sau să concretizați ce ați avut în vedere.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

14.12.2022 16:53

Bună ziua, la punctul 3 D în timp real - s-a modificat în: cu posibilitatea de implementare ulterioară. Mulțumim pentru clarificare.

... afișează tot conținutul

Transductoare
pentru Achiziție
29.11.2022 10:45

La toate transductoarele trebuie de indicat:
1. Adincimea scanarii
2.Numarul de elemente
3.Unghiul de vedere.
4.Tehnologia Single cristal
Sau altele...

... afișează tot conținutul

Răspuns:

01.12.2022 13:43

Cerințele tehnice sunt minime, de bază și orice produs cu parametrii tehnici mai performanți sunt așteptați și bine veniți.

... afișează tot conținutul

Alimentare electrica
pentru Achiziție
29.11.2022 10:48

Daca este inclus UPS ,punctul cu alimentare de la baterie 4 ore nu este necesar si rentabil fiindca UPS serveste functiile bateriei.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

01.12.2022 13:43

Se ajustează caietul de sarcini prin modificarea punctului “13 Alimentare electrică”, se modifică din “Echipament prevăzut cu o baterie de rezervă, capacitate:” în “Baterie internă sau UPS – timp de lucru 30 de minute sau mai mult”. Câmpul: “• Timp de lucru 2 ore sau mai mult”, “• Timpul de reîncărcare a bateriei nu mai mult de 4 ore”, “14 Accesorii UPS pentru întregul sistem” – se exclud.

... afișează tot conținutul

Clarificare
pentru Achiziție
05.12.2022 08:22

Referitor la cerinta tehnica: ​„Traductor Sectorial "Phased array" minim 2 - 5 MHz " pentru asigurarea unui cadru concurential corect si respectarea regulilor general aplicabile in materia desfasuraril procedurilor de atribuire a contractelor de achizitie publica, va rugam sa acceptati modificarea astfel „Traductor Sectorial "Phased array" minim 2 - 4 MHz "
In general, modul de proiectare si constructie a traductoarelor este diferit la fiecare producator in parte, acesta urmarind un stop comun si anume acela de a asigura efectuarea in siguranta a tuturor tipurilor de exarninari si proceduri de ecografie precum si de a achizitiona imagini de cea mai buna calitate din punct de vedere al rezolutiei si claritatii. Astfel, fiecare producator stabileste cea mai eficienta solutie constructiva pentru traductoare. Mai mult, considerarn ca sistemul pe care intentionam sa il ofertam in cadrul procedurii mai sus mentionate este superior din punct de vedere al performantei, sondele compatibile cu sistemul propus de compania noastra dispun de tehnologii de proiectare ce sustin achizitia si vizualizarea de imagini in conditii de rezolutie si penetrabilitate optima pentru toate modurile de lucru si aplicatille solicitate in caietul de sarcini. Luand in considerare toate aceste aspecte, dorim sa punctam diversitatea solutiilor constructive abordate de producatorii consacrati de sisteme de ecografie de inalta performanta, ce asigura efectuarea cu succes si la cea mai buna calitate a tuturor tipurilor de examinari fara restrictii sau limitari.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

08.12.2022 11:18

Buna ziua.
Solicitarea dvs. nu poate fi acceptată, vă rugăm să respectați cerințele caietului de sarcini, cu atît mai mult ținem să vă informăm că parametrul a fost modificat de la minim 2-7,5 MHz, la minim 2-4 MHz, pentru a asigura un cadru concurențial, inclusiv solicitarea de modificare duce la diminuarea calității acestuia.

... afișează tot conținutul

“3D/4D in Cardiology”
pentru Achiziție
01.12.2022 16:11

Desi deja 3 operatori economici s-au expus mai sus pentru a exclude cerinta 3D/4D in Cardiology , ca o cerinta nefondata, raspunsul pe care il dati precum ca Cerințele tehnice sunt minime, de bază și orice produs cu parametrii tehnici mai performanți sunt așteptați și bine veniți., nu explica nici ca cum aceasta cerinta care nu poate fi clasificata ca o cerinta minima pentru un ultrasoonograf general, ci dimpotriva, aceasta este o cerinta specifica ce poate fi atribuita unui ultrasonograf pentru investigatii specifice cardiovasculare. Consideram ca aceasta cerinta este o cerinta restrictionalla nefondata si insistam asupra eliminarii ei din lista cerintelor. In caz contrar ne rezervam dreptul de a contesta caietul de sarcini.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

05.12.2022 20:48

Se acceptă, vor fi opearte modificări la cerința tehnică: „Pachete de analiză (Software), 3D/4D Cardiologie - cu posibilitatea de implementare ulterioară” în „Pachete de analiză (Software), Cardiologie - cu posibilitatea de implementare ulterioară”. Mulțumim pentru clarificare.

... afișează tot conținutul

Caiet de sarcini actualizat
pentru Achiziție
01.12.2022 16:03

In urma clarificarilor si a modificarilor introduse in specificatiile tehnice, va rugam sa incarcati Caietul de sarcini actualizat.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

02.12.2022 19:01

Bună seara, documentația de atribuire actualizată a fost plasată pe platformă. Mulțumim.

... afișează tot conținutul

Clarificari
pentru Achiziție
28.11.2022 14:21

Referitor la cerinta, ” Dimensions approx.120 (height) x 55 (widht) x 70 (depth) cm”, va comunicam urmatoarele:
Valorile dimensiunilor, la diversi producatori, pentru aceasta cerinta variaza mult, nefiind un standard impus. Totodata aceste valori nu afecteaza in nici un fel actul clinic. Pentru a permite unui numar mai mare de participanti la procedura va rugam sa acceptati urmatoarea reformulare:
” Dimensions approx.120 (height) x 55 (widht) x 70 (depth) cm +/- 25%” .

... afișează tot conținutul

Răspuns:

01.12.2022 13:43

Cerința data nu este prezenta în caietul sa sarcină actual.
Acesta cerința „Dimensiuni aproximative: 120 (înălțime) x 55 (lățime) x 70 (adâncime) cm” a fost eliminată din start, pînă la publicarea caietului de sarcină


... afișează tot conținutul

Clarificari
pentru Achiziție
28.11.2022 14:22

Referitor la cerinta, “3D/4D in Cardiology” consideram ca a fi una restrictiva si nefondata. Avand in vedere ca echipamentul in configuratia de livrare are doar sonde bidimensionale, nu vedem nici un motiv pentru a introduce cerinta de 3D/4D pe sondele de cord. Pentru a nu restrictiona participarea a cat mai multi producatori, va rugam, eliminati aceasta cerinta.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

01.12.2022 13:43

Conform cerințelor caietului de sarcină se solicit parametrul „3D/4D in Cardiology” cu posibilitatea de implementare ulterioară. Deci, este necesar ca dispozitivul să posede capacitatea de dotare ulterioară a acestui pachet de analiză, dat fiind faptul că se planifică procurarea unui ultrasonograf general cu diferite posibilități pentru utilizator.

... afișează tot conținutul

Clarificari caietul de sarcini
pentru Achiziție
29.11.2022 10:39

Cerinte generale
Ecran plat de înaltă rezoluție 1920 × 1080 pixels de 19 inch -consideram ca mai bun ar fi de (21”).
Convertor A/D pe min.12 biți de scimbat cu
Processing channels: Up to 170,000 channels
– Total system dynamic range up to : 266 dB
2D-mode line density: Up to 512 lines
Frequency range: 1.3 – 16.0 MHz
Up to seven 2D and THI frequencies
frame rate in 2d mode up to 400 fps (transducer dependent)
Acestea sunt parametrii minimi a aparatului care a sustine investigatii 3D/4D abdominale si cardiologice cu un trasductor transezofagal.
Tastatură alfanumerică, iluminată, retractabilă
Trackball și/sau touchpad în panoul de utilizare
10.4” touch screen (resolution 1024 × 768) ar fi mai bine pentru asa aparat
Câmp de vedere: adâncimea imaginii de cel puțin 20 cm. 30cm
Adincimea nu mai mica de 30 cm cu investigatii abdominale si cardiovasculare este la toti producatorii deacea adincimea scanarii trebue sa fie scimbata la 30 CM.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

01.12.2022 13:43

Se ajustează caietul de sarcini prin modificarea punctului “7 Cerințe generale”: se modifică din “Câmp de vedere: adâncimea imaginii de cel puțin 20 cm.” în “Câmp de vedere: adâncimea imaginii de cel puțin 30 cm.”. Se adaugă parametrul “Gama dinamică: minim 250 dB”

... afișează tot conținutul

Adincimea de vedere
pentru Achiziție
29.11.2022 10:41

Tastatură alfanumerică, iluminată, retractabilă
Trackball și/sau touchpad în panoul de utilizare
10.4” touch screen (resolution 1024 × 768) ar fi mai bine pentru asa aparat
Câmp de vedere: adâncimea imaginii de cel puțin 20 cm. 30cm
Adincimea nu mai mica de 30 cm cu investigatii abdominale si cardiovasculare este la toti producatorii de aceea adincimea scanarii trebue sa fie schimbata la 30 CM.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

01.12.2022 13:43

Cerințe generale”: se modifică din “Câmp de vedere: adâncimea imaginii de cel puțin 20 cm.” în “Câmp de vedere: adâncimea imaginii de cel puțin 30 cm” restul parametrilor rămân neschimbați și orice produs cu parametrii tehnici mai performanți sunt așteptați și bine veniți .

... afișează tot conținutul

Pachete de analiză (Software) 3D in cardiologie
pentru Achiziție
29.11.2022 10:43

3D/4D în cardiologie
Trebuie de indicat care transductoare trebuie sa sustina aparatul:
1.Transezofagale 3D/4D
2.Matriciale 3D/4D
3. Amindoua Transezofagale 3D/4D Matriciale 3D/4D
si parametrele transductoarelor lor si programele
Un transductor 3D/4D cardiologic costa de patru ori mai mult decit unul fazat 2D pentru investigatii cardiologice si cred ca nu va fi cumparat.
Punctul acesta poate fi scos si atunci pretul aparatului va fi mai mic.

... afișează tot conținutul

Răspuns:

01.12.2022 13:43

Cerințele tehnice sunt minime, de bază și orice produs cu parametrii tehnici mai performanți sunt așteptați și bine veniți.

... afișează tot conținutul

Participanți

Ultrasonograf 17,600,000.00 MDL
08/01/2023 15:33
600,400.00 MDL
Ofertă refuzată
07/01/2023 12:56
6,030,020.00 MDL
Ofertă refuzată
06/01/2023 14:20
6,400,000.00 MDL
Ofertă refuzată
06/01/2023 12:32
7,300,000.00 MDL
Ofertă refuzată
06/01/2023 16:17
7,337,500.00 MDL
Ofertă acceptată
09/01/2023 09:48
7,357,064.00 MDL
Ofertă refuzată
06/01/2023 17:48
8,720,000.00 MDL
Ofertă refuzată
09/01/2023 08:46
9,000,000.00 MDL
06/01/2023 16:23
9,240,000.00 MDL
08/01/2023 19:25
9,840,000.00 MDL
09/01/2023 08:55
10,125,000.00 MDL
07/01/2023 15:23
10,879,000.00 MDL
06/01/2023 16:57
15,895,000.00 MDL
08/01/2023 14:58
17,325,000.00 MDL